Yeşilist.com Logo

New York’ta strafor kullanımı yasaklanıyor

by / 95 Yorum / 95 Okunma / 12 Ocak 2015

ABD şehirleri aldıkları ekolojik kararlarla 2015’e hızlı bir giriş yaptılar. Seattle’da gıda ve gıda atıklarının çöpe atılmasının yasaklanmasının ardından bir güzel haber de New York’tan: Tek kullanımlık strafor yemek kapları ve bardaklar yasaklanıyor.

Tek kullanımlık strafor yemek kapları ve bardak kullanımının oldukça yaygın olduğu New York‘ta yerel yönetimin aldığı yasaklama kararının 1 Temmuz‘dan itibaren yürürlüğe gireceği geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Straforun geri dönüşümünün sağlanamadığı, yılda 30.000 ton atık üretildiği ve şehrin atık kapasitesinin de bunu kaldırmada yetersiz kaldığı açıklamada yer alıyor.

2b877d75177474274ec4ca88329bdd04

Strafor sağlığı da tehdit ediyor

Esasen geri dönüşümü masraflı olduğu için tercih edilmeyen ama kullanıcılar açısından da pek düşük maliyetli olan strafor, sağlık açısından da bir tehdit unsuru. İçerisinde bulunan sentetik ve stiren maddeleri, kanserojen maddeler arasında yer alıyor.

Sıcak yiyecekler, yağlı yiyecekler, asitli ve alkollü içecekler strafor kabın yapısında yer alan stirenin o kabın içerisinde bulunan yiyecek veya içeceğe karıştığı Kuzey Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda ortaya konulan bir gerçek. Strafor kap ve bardaklarda yağlı yiyecekler yememiz, limonlu çay, kremalı kahve, meyve suyu, alkollü içecekler içmememiz yönünde de uyaran üniversite özellikle mikrodalga ısıtıcılarda kullanmamamız gerektiğini de belirtiyor.

 Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!

Önceki yazıyı okuyun:
Dağınıklığı temizleyin: Düzenlemeyin, azaltın

Özgürleşmeye odanızdan başlayın.

Kapat