Oakland’de bir şehir bahçesi eski mahkumlara yeni bir şans veriyor

Şimdi size bahsedeceğimiz çiftlik daha önceden duyduklarınıza benzemeyebilir. Bir dönümün yaklaşık dörtte üçünü oluşturan bu alanda, toprakla çalışan çiftçiler, daha önceden eski mahkumlardı. Şimdi ise çiftlik sahibi Elaine Brown tarafından yaratılan ‘ikinci bir şans’ olarak adlandırabileceğimiz bir imkanla toprağa ve topluma geri dönüyorlar. Kent bahçeleri daha güzel bir anlam kazanamazdı!

Çiftliğin her yanını dolduran domates, mısır, lahana, biber, ve kabak yapılan yeni girişimlerle hem bölge nüfusunu doyuruyor hem de eski mahkumlara yeni bir şans veriyor diyebiliriz. Çiftliğin sahibi olan Elaine Borwn’ın aslında çok da toprak işleri ile alakalı olmadığını söylüyor. Ama Amerika’da ekonomik ve sosyal fırsatlar kovalayamayan, geri plana itilen kadın ve erkekler için eğitim ve topluluk oluşturmanın her zaman aklının bir köşesinde olduğunu belirtiyor ve kendini kent bahçelerinde bulmasıyla Oakland’de eski mahkumlar için yeni bir dönemi başlatıyor.

Peki bu çiftlikte neler oluyor? Yapılan röportajlarda, Oakland bölgesinde bulunan restoranlara sebze meyve tedarik etmeyi Brown çoktan garantilemiş. Bunun daha sadece bir başlangıç olduğunu belirterek hayalini anlatan Brown’ın, bir kent çiftliğinden beklentileri çok büyük. Bu küçük toprak parçasının yanına spor salonu, teknoloji alanı, meyve sebze suyu dükkanını da eklemek istiyor. Çok sağlıklı değil mi? Bunu da geçen sene oluşturduğu kar amacı gütmeyen oluşumlarla el ele gerçekleştirmeyi planlıyor.

IMG_1884-e1441749768767

Şimdiye kadar 30 bin dolar destek toplayan Brown’ın hedefini gerçeğe dönüştürebilmesi için, 40 milyon dolara ihtiyacı var. Kendi kendine yetebilen bir çatı haline gelmeyi amaçlayan Brown geçtiğimiz Nisan ayından beri 40 kişi ile birlikte çalışıyor.

Şu ana kadar gelen haberler harika. Daha önceleri tarım ve toprakla ilgilenme fırsatı bulamayan eski mahkumlardan bazıları, şimdi kendi işlerini kurmayı planlıyor.

Kaynak: http://magazine.good.is/articles/an-urban-farm-run-ex-prisoners-ex-black-panther

Önceki yazıyı okuyun:
Bu ay GDO devi Monsanto’nun en kötü ayı

İskoçya,Almanya, Yunanistan ve Letonya'dan sonra şimdi de Fransa bir çiftçiyi zehirlemekten Monsanto’yu suçlu buldu. Lasso adlı ürününü teneffüs ettikten sonra...

Kapat