Yeşilist.com Logo
3293779393_Lifeco1

Ofiste 5 adımda temiz beslenme

by / 637 Yorum / 701 Okunma / 2 Eylül 2015

Şehir yaşamının tüketim alışkanlıkları beslenme düzeninizi ele geçiriyorsa, sağlıklı bir yaşama sadık kalabilmeniz için size ofiste ve günlük hayatınızda yapabileceğiniz 5 kolay önerimiz var.

Günümüzde bazen zamansızlıktan, üşengeçlikten öyle gıdalar tüketiyoruz ki bunları birkaçını bile hayatımızdan çıkararak büyük değişiklikler yapmak mümkün. Özellikle kronik yorgunluk gibi vakalarda tükettiğimiz gıdanın büyük etkisi var. Uygulamakta zorlandığınız sağlıklı ve temiz beslenmeyi daha kolaylaştırmak için size önerilerimiz var.

Günlük hayatınızda sağladığınız düzeni, ofis içinde de sürdürebilmek için uygulayabileceğiniz adımları aşağıda listeledik:

1. Kahvaltısız güne başlamayın
Her şey kahvaltı ile başlar. Öncelikle evden çıkmadan önce, kendinize sağlıklı, besin dolu bir kahvaltı hazırlayın. Protein, lif, vitamin değeri yüksek kuru gıdaları, çekirdeklileri de kahvaltınıza dahil edin.

Bunun için yulafı kahvaltınızdan eksik etmeyin. Lif deposu potasyum kaynağı ve kolestrol düşürücü özelliği ile birlikte sağlığınıza iyi gelir. İçine mevsim sebze ve meyvelerini de dahil ederseniz kahvaltınız daha da renklenir.

ara_öğün

2. Öğle aralarınızı güzelleştirin
Bliyoruz zamanınız az ama, beslenme düzenimizin hayat enerjimize kattıkları çok değerli. Enerjinizi ateşleyecek, besin değerleri yüksek bir öğünü evde hazırlamak sandığınızdan daha basit.

Mutfakta biraz daha vakit geçirerek sevdiğiniz tahılları sebzeleri ve meyveleri, oluşturmak istediğiniz karışımları önceden bir kavanoz ya da kaba koyun. Öğününüzü güzelleştiren soslarınızı da tamamladıktan sonra, evinizden hazırladığınız sefer tasınızla çıkmayı unutmayın.

İşte size hazırlayabileceğiniz kolay bir tarif:
Fesleğenli cevzili pesto soslu kabak

pestolu_kabak

12 adet ıslatılmış ceviz
50 gr taze fesleğen
1 diş sarımsak
9 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon suyu
Tuz ve karabiber
Yarım taze biber
Doğranmış 4 kabak

Yumuşayana kadar suda beklettiğiniz cevizleri durulayın. Fesleğen, sarımsak ve cevizleri iyice doğrayıp bir karışım oluşturun. Tuz, karabiber, limon suyu ve zeytinyağını da ekledikten sonra hazırladığınız kabağınızı işe götürebilirsiniz.

Eğer vaktiniz yoksa merak etmeyin. Temiz beslenme düzeninize uyum sağlayabilecek seçenekleri buradan keşfedebilir, hızlı hayatınıza ve beslenme tercihlerinize uyum sağlayan Saf Box ile temiz beslenmede yeni şeçeneklere ulaşabilirsiniz.

3. Su tüketiminizi takip edin
Biliyoruz bazen giden gelen raporlardan sandalyeden kalkmaya vakit bulamıyorsunuz. Hatta su içmeye bile. Vücudun temel ihtiyaçlarından, su içmenin bünyeye ne kadar yarar sağladığını biliyoruz. Fakat yeterince su içmediğimiz zaman bedenimize olanları hatırlamak için buraya bakabilirsiniz.

Sizlere sefer tasınızın yanında bir de termos ya da sevdiğiniz bir sürahiyi sahiplenerek masanızda bulundurmanızı öneriyoruz.

4. Ara öğünleri hafife almayın
Sadece ara öğün olarak değil, kendinizi aç ve enerjinizi düşük hissettiğinizde atıştırabileceğiniz besin değeri yüksek sağlıklı enerji depolarını yanınızda hazır bulundurun.

Zamanınız az diye hemen eliniz işlenmiş kurabiyelere veya bisküvilere gitmesin. Zamanınız varsa kendiniz evde sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Veya Saf’ın atıştırmalıklarından edinin, çantanızdan eksik etmeyin.

5. Yeniliklere açık olun
Eğer temiz beslenme düzenine yeni adım atıyorsanız, yada yeni tarifler ve fikirlere açıksanız son zamanlarda giderek popülerliği artan çiğ beslenme (raw food) düzenine bir göz atın.

Kendinize zaman tanıyın ve öğünlerinizde pişirilmemiş, yani besin değerini kaybetmemiş gıdalara yer açın. Taze gıdayı dalından koparıldığı gibi yemenin tadını çıkarın.

Bonus: Naneli çikolata parçacıkları

naneli_çikolata

Sağlıklı yağ, protein ve besin değeri yüksek malzemelerden edineceğiniz şeker ihtiyacınızı giderecek bu atıştırmalığı işyerinde sevmeyen kalmayacak.

Malzemeler:
125 ml hindistancevizi yağı
3 yemek kaşığı kakao yağı
100gr çiğ bal
8 damla nane yağı
90 gr kakao tozu
1 tutam deniz tuzu
30 gr kakao parçacığı

Kakao yağını ve hindistancevizi yağını kaynar su ile temas eden bir kasenin içinde eriterek karıştırın. Üstüne bal ve nane yağını ekleyin, çırpın. Tamamen karıştıktan sonra su ile temasını kesin, kakao yağı ile deniz tuzunu ekleyin.

Tadına bakın, eğer daha fazla nane isterseniz birkaç damla daha nane yağı damlatabilirsiniz.

Dikdörtgen şeklindeki bir kalıba karışımınızı dökün. İyice tabana yayıldığından emin olun. Döktükten sonra buzdolabına kaldırın ve katılaşana kadar soğumasını bekleyin.

Afiyet olsun.

 Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebook

Önceki yazıyı okuyun:
39843098303
Affettikçe: Ailenizi katleden birini affedebilir miydiniz?

1994 yılındaki soykırımın ardından Ruanda’da yeniden inşa edilmeye çalışılan barış süreci konu edilen Affettikçe filminin ana teması: "Ailenizi katleden birini...

Kapat