Yeşilist.com Logo
Back-To-School-Retail

Okula geri dönüş için 9 çevreci öneri

by / 883 Yorum / 884 Okunma / 7 Eylül 2016

Bazı özel okulların da açılması ile okula geri dönüş başladı. Devlet okullarının da 19 Eylül’de açılacağı bu dönemde anne, baba ve çocukların okul alışverişi de başlamış durumda.

TIKLAYIN: Çocuklar açık havada hapishane mahkumlarından daha az zaman geçiriyor

Okula geri dönüş alışverişi için yine daha fazla tüketime iten reklamlar çoğalsa da, çevreci fikirler ile bilinçli bir tüketim yapmak, doğa dostu bir okul dönemi yaşamak mümkün.

Düşünüş yapımızı tamamen değiştirmenin ötesinde, aslında çevreci ve bilinçli bir şekilde okula geri dönmek özellikle bu 9 öneri ile oldukça kolaylaşıyor.

Her Şey Yeni Olmak Zorunda mı?

Tabii ki çocuğunuzun yepyeni kıyafetleri ile okulun ilk günü bırakacağı etki çok çekici bir düşünce olsa da, sadece bir gün sürecek bu olaydan sonra bunun çok bir önemi kalacak mı?

Artık okul kıyafetlerinin de üniforma yerine renk ve tarz sınırlandırılması yapılması ile çocuğunuzun bir kaç ay içinde içine sığmayacağı giysileri veya çantaları sürdürülebilir bir moda kültürü felsefesi ile ikinci el mağazalardan alabilirsiniz.

Öğle Yemeklerinizi Doğaya Dost Bir Şekilde Tüketin

cam-saklama-kabi-luminarc-13

Her okulda öğrencilerin günlük yemeklerini temin edebileceği yemekhaneler bulunmayabiliyor. Bunun alternatifi olan kantinlerde ise genellikle hızlı tüketilecek çok da sağlıklı olmayan ürünler satılıyor.

Bunun yerine çocuklarınız için evde yapabileceğiniz sağlıklı yemekler, dengeli bir beslenmenin yapıtaşı olacaktır. Özellikle yiyeceklerinizi organik pazarlardan ve yerel kooperatiflerden temin ederek karbon ayak izinizi de düşürebilirsiniz.

Bu yemekleri aynı zamanda tüm okul dönemi boyunca yeniden kullanılabilecek kaplarda taşıyabilirsiniz. Plastik yerine seçeceğiniz cam veya çelik yemek kapları ise daha uzun ömürlü ve çevreye daha duyarlı seçeneklerden.

Bu da İlginizi Çekebilir: Hangi matara: Alüminyum, çelik, cam, plastik

Geri Dönüştürülmüş veya FSC Onaylı Ürünleri Tercih Edin:

T9310_L

Son yıllarda bizi sevindiren olaylardan biri de geri dönüştürülmüş ve doğa dostu sürdürülebilir ürünlerin sayılarının giderek artması.

Özellikle defterlerde geri dönüştürülmüş hammadde kullanan veya Orman Yönetim Konseyi (FSC) onaylı defterler sürdürülebilir ve bilinçli bir tüketim için tavsiye edebileceğimiz ürünler.

Fitalat ve Plastik:

pvc-logo11

Zehirli kimyasallardan uzaklaşmak için size verdiğimiz önerilerden biri de çoğu fitalat içeren PVC plastiklerden uzaklaşmak. Maalesef çocuklara özel ürünlerin ve okul gereçlerinin içinde fitalat bulunabiliyor.

Çocuklarınızın hormonal dengeyi bozabilen ve astıma yol açabilen fitalatlı PVC plastik ürünlerinden kaçınmak için, özellikle 1. Tip ve 3. Tip plastik ürünlerini kullanmamaya dikkat edin.

Paylaşmayı Tercih Edebilirsiniz:

sharing-economy-image

Özellikle son güne kalan alışverişlerde yaşanan hengamenin önüne geçebilecek bir önerimizde paylaşım yapabileceğiniz siteleri kontrol etmeniz.

Sizin için listelediğimiz ‘paranın geçmediği’ platformlarda çocuklarınız için kullanılır durumda olan ama artık sahibinin ihtiyaç duymadığı için paylaşıma açtığı şeyleri bulabilirsiniz..

Toplu Alımlardan Kaçının:

buying-in-bulk

Daha ucuz diye o 24 kalemin hepsini, ya da 5 yapıştırıcıyı almak zorunda değilsiniz. Düşük fiyatların ve çekici gelmesi tasarlanmış kampanyaların önüne geçmek için, önceki senelerdeki tecrübeleriniz sizi yönetmesine izin verip, bilinçli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Bununla beraber eskiden gösteriş için karmaşık plastik paketleme sistemleri kullanan ürünlerin zamanın geçtiğini de belirtelim. Artık minimalist tasarımlar daha az çöp çıkaran, daha az kaynak kullanan ürünlerin zamanı. Okul gereçlerinizi seçerken bunu da gözardı etmeyin.

Sorumlu Bilgisayar Kullanımı

Child-with-laptop

Artık elektronik aletler eğitim sisteminin bir parçası olmuş durumda. Bu yüzden bu ürünleri kullanırken, sorumluluklarımız da olduğunu unutmayalım.

Her ne kadar basit bir öneri olsa da aslında bu en çok unutulan şeylerden biri: Siz ve çocuklarınız bilgisayarı kullanmadığı zaman kapatmayı unutmayın. Burada tamamı ile kapatmaktan bahsediyoruz, bilgisayarlar uyku modunda bile düşündüğünüzden daha fazla enerji harcıyor.

Bununla beraber elektronik ürünleri seçerken, daha az enerji harcayan, Energy Star sertifikalı ve kölelik ve katliama kadar kötülükler ile işlenen gerilla madenlere duyarlı şirketleri tercih etmeyi unutmayın. Gerilla madenler konusunda Intel, Apple ve Microsoft’un ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Okula Karbon Ayak İzi Düşük Ulaşımı Tercih Edin

Young boy walking to class

Özellikle İstanbul gibi şehirlerde biraz zor olsa da okulunuz evinize yakınsa, çocuklarınızın toplu taşımayı ve yürümeyi tercih etmesi onu özel arabanızla okula bırakmanızdan daha çevreci bir seçenek olacaktır.

Özellikle derslerden önce yapılan kısa bir yürüyüş veya mümkünse bisiklet sürüşü, çocuklarınızın odaklanmasını artırıyor, karbon ayak izini azaltıyor ve günlük programlarına bir miktar da egzersiz eklemiş oluyor.

Siz de Örnek Olun:

happy family having fun in front of their house

Sizin okula geri dönmenizi istemiyoruz tabi, ama çocuğunuzun okuldaki eğitim kadar sizden de bir o kadar öğrendiğini unutmayın.

Sürdürülebilir bir yaşamın kaynağı, alışkanlıklarımızı değiştirmeye odaklı bir felsefeden geliyor. Çocuklarınıza bu felsefeyi ne kadar erken verirseniz, emin olun onlar yetişkinlerin bile imkansız gördükleri değişiklikleri hayatının bir parçası yapacaktır.




Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Benzer yazılar


Önceki yazıyı okuyun:
ct-prj-beach-reading
Tatilde okumalık 8 yeni ve yeşil kitap

'Dokuz günlük tatilde ne okuyacağım?' diye düşünenler için, son dönemde çıkmış, çevre ile ilgili kitaplardan oluşan bir liste derledim.

Kapat