Okyanusların dünü, bugünü ve yarını

Okyanusları balık çiftlikleri, avlanma tertibatı ve su altı madencilik ekipmanı ile doldurduğumuz şu günlerde su canlılarının gittikçe artan bir hızda tükenmesi kendimizi hazırlamamız gereken olaylardan.

Dünyanın en prestijli bilimsel dergilerden ‘Science’ dergisinde yer alan yeni bir araştırmaya göre okyanus canlıları, kara türlerinin endüstri devrimi sırasında yok olma hızına eş bir değerle kayboluyorlar. Aşağıdaki ‘moral bozucu’ grafik ekosistemlerin uzun dönemli değişimlerini çarpıcı bir şekilde açıklıyor:
(McCauley ve diğerleri., Science, 2015)


Balinalardan hamsilere varıncaya kadar su faunasının bozulması gittikçe artarken bunun ana nedeni olarak okyanusların endüstriyel amaçlı kullanımındaki artış gösteriliyor. Araştırmanın yazarlarından ve Stanford Üniversitesi Deniz Biyolojisi Bölümü’nden Steve Palumbi denizin bu korkutucu dönüşümünü açıklarken denizdeki endüstriyel balıkçılığın önemini şöyle vurguladı:

“Karides çiftlikleri mangrov ormanlarını karasal çiftçiliğin çayır ve ormanları tükettiği ölçüde tüketiyor. Deniz madenciliği için çakılan kazıklar ‘altına hücum’ zamanlarını andıran bir çoşkuyla karşılanıyor. 300 tonluk deniz madenciliği makinalarına, seri üretim yapan balıkçı tekneleri eşlik ediyor.”

Maalesef, yapılan araştırmalar kara ve deniz türlerinin tükenmesindeki artış üzerinde hemfikir. Hayvanlar arasında toplu ölümler gittikçe artıyor. Bu karamsar gelecek tasviri pek de bizden sonraki nesillere bırakmak isteyeceğimiz bir tablo sunmuyor, siz ne dersiniz?

(Kaynak: The Dodo)

Önceki yazıyı okuyun:
Karbonun 10 yıllık izi

Kirlettiğimiz hava sonumuz olacak.

Kapat