Panda şeklindeki dünyanın en sevimli güneş tarlası Çin’de kuruluyor

Güneş panellerinin kurulumu size de sıradan geliyorsa, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Datong şehrinde bulunan ve Çin’in en değerli hayvanının şeklini almış Panda Enerji Santralini görmemişsiniz demektir. Panda Yeşil Enerji ve Birleşmiş Milletler Gelişme Programı (UNDP) ile birlikte geliştirdiği proje ile kurulan tarlanın ilk kısmı elektrik üretmeye başladı bile.

Panda Enerji Santrali 100 MW gücünde olacak, bu da yaklaşık 15 bin evin elektriğini üretecek güçte. Pandanın kollarını ve kulaklarını oluşturan siyah renkli güneş panelleri tek kristal yapılı silikon güneş pillerinden yapılırken, karnını ve yüzünü oluşturan gri kısımlar ise ince yapılı güneş pillerinden yapılmış.

TIKLAYIN: Disney’in yeni güneş panelleri tabii ki Miki Fare şeklinde

Yenilebilir ve temiz enerji üretiminin yanında panda güneş santrali Çinli gençlere sürdürülebilir gelişmeyi tanıtmayı da amaçlıyor. Elektrik santrali ile birlikte kurulan eğitim merkezi okullardaki çocukların burayı ziyaret edip, güneş enerjisi hakkında bilgilenmesini sağlayacak.

Yetkililer Panda Güneş Tarlasının 1 milyon tondan fazla kömürün yakılmasının ve yaklaşık 3 milyon ton karbon salımının önüne geçeceğini belirtiyor. Bu proje aynı zamanda 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Girişimi’nin de bir parçası. Yetkililer bu gibi projelerin Çin’in bir çok noktasına hatta Çin dışında bazı Avrasya ülkelerine de kurulabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Inhabitat

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Çeşme’ye rahat gitmek için flamingolara kıymayın

Gediz Havzası'nda bulunan Kuş Cenneti her yıl 15 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor. Bu sayı dünyada bulunan tüm flamingoların %7'sine,...

Kapat