Yeşilist.com Logo

Paris’in arabasız günü

by / 24 Yorum / 24 Okunma / 30 Eylül 2015

Geçtiğimiz hafta sonu 27 Eylül Pazar günü, Paris’te bir günlüğüne arabaların trafiğe çıkması yasaklandı. Parisliler şehirlerinde hiç araba olmasa nasıl bir yaşamları olurdu deneyimlediler ve tahmin edebileceğiniz gibi çok hoşlarına gitti.

Yaklaşık 2.5 milyona yakın nüfusuna rağmen, son yıllarda ulaşım kaynaklı hava kirliliğinden ve ses kirliliğinden muzdarip olan Parisliler başka bir şehrin mümkün olduğunu gördüler.

Her ne kadar son derece iyi çalışan bir toplu taşıma sistemi olsa da, Paris’in sokaklarında araç sayısı her geçen gün artıyor.

456654323456

Paris valisi Anne Hidalgo’nun karbon emisyon salınımını azaltmayı hedeflediği için düzenlediği etkinlikte, 11:00 ile 18:00 arası tüm Paris sokakları tamamıyla arabalara kapatıldı. Parisliler her zaman alıştıklarının aksine araba yerine, yollarda sadece yürüyenleri, bisiklete binenleri, paten yapanları gördüler.

Çoğunlukla dizel yakıtla çalışan arabaların tercih edildiği Paris’in valisi Hidalgo, 2020 yılına kadar dizel kullanımını azaltmayı ve Sen nehri etrafındaki arabasız bölgelerin arttırılması için hazırlık yapacağına ant içti. Bu arada Paris’te bu yılın en önemli iklim değişikliği konferansının da 30 Kasım’da yapılacak olması, pek tabii bu vizyonla örtüşüyor.

Parisliler’in #ArabasızParis diye sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda, piknik yapan, normalde trafiğin en yoğun olduğu bölgelere 100lerce kişinin yoga yaptığı fotoğraflar paylaşıldı.

Bizde de olsa nasıl harika olur bir düşünsenize? Hadi bütün şehri geçtim, bir belediyede bile yapılsa hayat bir günlüğüne ne kadar farklı olur.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: ergem@yesilist.com
İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedin

Önceki yazıyı okuyun:
Hazır gıda ile ilgili şüpheleriniz varsa kendi gıdanızı yapın

Tükettiğiniz gıdanın içeriği sizi endişelendiriyorsa kuşkularınızdan kurtulmanın en kolay ve kesin çözümü paketli gıda tüketmekten vazgeçip kendi gıdanızı üretmek olacaktır.

Kapat