Patagonia ‘Kara Cuma’nın tüm gelirini çevre kurumlarına bağışlayacak

KHer yıl Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma ABD, Kanada ve İngiltere’de Kara Cuma (Black Friday) olarak bilinir. Tüketim çılgınlığının doruk noktasına ulaştığı ve rekor indirimler yapılan bu günde mağazalar çok erken saatte kepenk açıp geç saatlere dek açık kalırlar.

TIKLAYIN: Süpermarketlerin 19 akıl oyunu

black-friday-wembl_3121002k-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8

ABD’nin en bilinen spor ve giyim mağazalarından biri olan Patagonia, bu yıl bir ilke imza atarak Kara Cuma’dan elde edilecek tüm gelirin çevreyi koruma alanında çalışan grup ve kuruluşlara bağışlanacağını açıkladı. Şirket CEO’sunun yayınladığı mektupta, firmanın bu kararı ABD seçimlerini takiben aldığı, ülkeyi zor günlerin beklediği ve bu duruma karşın herkesin çevreyi koruma çatısı altında birleşmek için bir şeyler yapması gerektiği vurgulanıyor.

100-planet-hero-desktop

Patagonia, 2011 ve 2014 yıllarında da müşterileri aşırı tüketime dair uyaran kampanyalara imza atmıştı. Firma ayrıca, 2002 yılından beri tüm satış bedelinin %1’ini ve kârının %10’unu çevre koruma gruplarına bağışlıyor. Bu yolla şimdiye kadar 100 milyon doların üzerinde bağış yapmış. Patagonia’nın en büyük rakiplerinden olan REI ise Kara Cuma’da tüm dükkanlarını kapalı tutarak insanları alışveriş yapmak yerine açık havada zaman geçirmeye çağırıyor.

Kaynaklar:
Patagonia
Tree Hugger
Sun Sentinel
Fast Company

Önceki yazıyı okuyun:
Karar İzmir’in: Ucube mi, mezar taşı mı?

Ethem Sancak'ın ailesine ait olan Folkart'a verilen ihale kapsamında şehrin göbeğine 67 katlı kuleler dikileceği ortaya çıktı.

Kapat