Pereira ve Dindim’in hikayesi

Bazen öyle güzel insanlık hikayeleri okuyoruz ki ruhumuza şifa oluyor. İşte bunlardan biri de Brezilyalı bir balıkçıyla bir penguenin hikayesi.

2011 yılında Jaoa Pereira de Souza adlı Brezilyalı bir balıkçı sahilde petrole bulanmış bir macellan pengueni buluyor. Pengueni evine götürüyor, ona Dindim ismini veriyor, temizliyor ve besliyor. Aylar sonra Dindim denize açılıyor ve Pereira onu bir daha göreceğini düşünmüyor. Ancak Dindim her yıl 8000 km yol katedip yaşlı balıkçıyı görmeye geliyor.

45654654(3)

Kimseye sokulmayı sevmeyen, hatta herkesi gagalayan Dindim, Pereira’nın ona dokunmasına izin verdiği gibi onun kucağında yatıyor. Pereira kumsalda yürürken, penguen de onun yanında yüzüyor. Pereira da onu tıpkı çocuğu gibi sevdiğini söylüyor. Bu duruma çok şaşıran bir biyolog, penguenin Pereira’nın kendi alesinden olduğuna inandığını düşünüyor.

Bu arada magellan penguenleri aslında dünyanın en sadık kuşlarından biri sayılıyor. Arjantin’in güney sahillerinde 50.000 kuş üzerinde yapılan 30 seneyi kapsayan bir araştırmaya göre, macellan penguenlerinin dişileri ve erkekleri kışları ayrı geçirmelerine rağmen birbirlerine inanılmaz sadık kalıyorlarmış. Belki de Dindim adlı penguenin yaşlı balıkçı Pereira de Souza’ya böylesine bağlanmasına şaşırmamalı.

(Kaynak: Independent)

Önceki yazıyı okuyun:
Şirketlerin iklimle mücadelesi çetin geçecek

Endüstrileşmeyle birlikte karbon salımı da artıyor. Karbon salımını durdurmak için tüm dünyada birçok çevresel tedbirler alınıyor. Bu noktada şirketlere de...

Kapat