Yeşilist.com Logo

Pereira ve Dindim’in hikayesi

by / 18 Yorum / 21 Okunma / 11 Mart 2016

Bazen öyle güzel insanlık hikayeleri okuyoruz ki ruhumuza şifa oluyor. İşte bunlardan biri de Brezilyalı bir balıkçıyla bir penguenin hikayesi.

2011 yılında Jaoa Pereira de Souza adlı Brezilyalı bir balıkçı sahilde petrole bulanmış bir macellan pengueni buluyor. Pengueni evine götürüyor, ona Dindim ismini veriyor, temizliyor ve besliyor. Aylar sonra Dindim denize açılıyor ve Pereira onu bir daha göreceğini düşünmüyor. Ancak Dindim her yıl 8000 km yol katedip yaşlı balıkçıyı görmeye geliyor.

45654654(3)

Kimseye sokulmayı sevmeyen, hatta herkesi gagalayan Dindim, Pereira’nın ona dokunmasına izin verdiği gibi onun kucağında yatıyor. Pereira kumsalda yürürken, penguen de onun yanında yüzüyor. Pereira da onu tıpkı çocuğu gibi sevdiğini söylüyor. Bu duruma çok şaşıran bir biyolog, penguenin Pereira’nın kendi alesinden olduğuna inandığını düşünüyor.

Bu arada magellan penguenleri aslında dünyanın en sadık kuşlarından biri sayılıyor. Arjantin’in güney sahillerinde 50.000 kuş üzerinde yapılan 30 seneyi kapsayan bir araştırmaya göre, macellan penguenlerinin dişileri ve erkekleri kışları ayrı geçirmelerine rağmen birbirlerine inanılmaz sadık kalıyorlarmış. Belki de Dindim adlı penguenin yaşlı balıkçı Pereira de Souza’ya böylesine bağlanmasına şaşırmamalı.

(Kaynak: Independent)
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: ergem@yesilist.com
İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedin

Önceki yazıyı okuyun:
Şirketlerin iklimle mücadelesi çetin geçecek

Endüstrileşmeyle birlikte karbon salımı da artıyor. Karbon salımını durdurmak için tüm dünyada birçok çevresel tedbirler alınıyor. Bu noktada şirketlere de...

Kapat