Podyumu Kirala: Unlimited ile Butik Kıyafetlerde Paylaşım Ekonomisi

Dolabınızda bulunan kıyafetlerin kaç tanesi hiç giyilmeden toz topluyor? Eğer siz de herkes gibiyseniz bu rakam her 5 kıyafetten biri kadar.

Hızlı moda trendleri, ani bir istek ile alınan kıyafetler ve kampanya girdapları arasında buna şaşırmamak normal geliyor. Peki, hem bu hızlı modayı takip eden, hem de kıyafetlerinizin dolapta tozlanmasını önleyen bir çözüme ne dersiniz?

Podyumu Kirala (Rent the Runway) şirketi, kıyafet dolabınızın kiralama şirketi olmayı hedefliyor. Unlimited olarak adlandırılan program ile şirket, aylık 140 dolarlık bir ücret ile pantolondan gömleğe, çantadan kolyelere kadar, günlük, butik giysileri ve takıları kullanıcıların kullanımına açıyor.

Kullanıcılar her ay 3’er adet giysi ve takı seçiyor ve yeni bir tarza geçmek istediklerinde bu ürünleri online dolapta bulunan diğer ürünlerle değiştiriyor. Gereksiz tüketime hayır diyen paylaşım ekonomisinin diğer örnekleri Airbnb ve Uber gibi Unlimited da erişime sahip olmaktan daha fazla önem veriyor.

201604051417

Unlimited sistemi ile dolaplar, artık ani kararların ve reklam kampanyaların mezarlığı haline dönüşmüyor, tam tersine normal bir dolapta bulunan çeşitlilik ve kaliteyi sahiplenme yükü olmadan sunarak moda trendleri ile oynamak özgür bir hale geliyor.

Üyeler hatta özel bir mobil uygulama ile “karıştır, eşleştir ve uygula” sistemi ile Unlimited’ın online dolabını stil, renk, vucut tipi ve özel olarak yaratılmış Ofis, Haftasonu ve Eğlence seçeneklerine ayırabiliyor.

Şimdilik, Jason Wu, Tory Burch, Marni ve Opening Ceremony gibi 350 marka ile anlaşan Unlimited’ın dolabı her hafta güncelleniyor ve kullanıcılara isterlerse satın alma seçeneği de sunuyor.

Daha önce de İsveç’teki ShareWear programı ve Fashion Revolution Day, kıyafetlerle kurduğumuz ilişkiyi yeniden sorguluyor. Bu projeler, kârın ötesinde, gereksiz tüketim ve kaynak kullanımına yol açan moda sektörünün bu fast food tarzı giysi üretim ve tüketim şeklini daha paylaşımcı ve sürdürülebilir yapmaya çalışıyor.
0301

Önceki yazıyı okuyun:
NASA olmadıysa Dünya Kaynakları Enstitüsü Verelim

Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün 2040 Kuraklık Haritası'nda ise Türkiye'nin 'aşırı yüksek su stresi' seviyesinde, dünya sıralamasında en kurak 27. ülke olarak...

Kapat