Poşet çayın 7 alternatif kullanımı

Poşet çaylar gündelik hayatımızın neredeyse ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle kış aylarında içini ısıtmak için su yerine envai çeşit bitki çayına sarılanlardan biriyim. Poşet çayların bildiğiniz özelliklerinin dışında size ve gündelik yaşamınıza ne gibi faydaları olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Elbette ki katkı maddelerinden olabildiğince uzak, mümkünse organik olan poşet çaylarınızı atmak yerine kullanabileceğiz 7 alternatifi sizin için listeledik.

1. Aknelerden kurtulun

Akneler pek çok farklı nedenle ortaya çıksa da çay poşetleri sizin ferahlamanıza yardımcı olacak. Vücudunuzun herhangi bir yerindeki akneyle başa çıkmak için kullanabilirsiniz. Daha önce kullanmış olduğunuz poşet çayınızı akneli alana koyun. Yeşil çay bu konuda en çok tercih edilen çay. Bunun bir yöntem olarak sunulmasının temeli, 8 hafta boyunca yeşil çay kullanılması sonucu ciltteki yağlanmanın %70 oranında azaldığını ortaya koyan bir araştırmaya dayanıyor. Cildimizdeki yağ aslında doğal bir maske işlevi görürken, aknelerin de dostu olan yapısıyla kimi zaman cilt rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Aradaki dengeyi doğal bir yöntemle sağlamanız böylece mümkün.

f737450bd7bf0c6ee636415e67f3280e

2. Güneş yanıklarını hafifletin

Eğer pancar gibi kızardıysanız çay poşetleri size hızlıca yüzeysel bir ferahlama hissi verecek. Siyah çay bu konuda oldukça faydalı. Kullanılmış çay poşetlerini cayır cayır yandığını hissettiğiniz cildinizi normal ısısına döndürmek için uygulayın.

3. Giysi ve ayakkabılarınızda tazelik hissi yaratın

Daha önce kullanıp poşetini kuruttuğunuz ve kokusunu beğendiğiniz çayları, giysilerinizin kokusunu ferahlatmak için dolaplarınıza ve çekmecelerinize yerleştirin. Aynı zamanda ayakkabılarınızın da içine yerleştirip kokusunu değiştirebilirsiniz. Hızlıca giysi ve ayakkabılarınıza sinecek çay kokusuyla istemediğiniz kokulardan kurtulacaksınız.

3d77347030eb0600c8f937930d80cb3a

4. Ağız yaralarında kullanın

Eğer ağzınızın içinde bir yara varsa veya oluşmaya başladığını hissediyorsanız kullandığınız çay poşetini o bölgeye uygulayın. Hem acınızı azaltacak hem de iyileşme sürecini hızlandıracak.

5. Evinizi temizleyin

Ev temizliğinde kimyasal ürünler kullanmamaya çalışanlar için oldukça doğal bir temizlik yöntemi. Yüzeylerde ve yer döşemelerinin temizliğinde kullanabilirsiniz.

12345678(1)

6. Göz kızarıklıklarıyla başa çıkın

Birkaç çift poşet çayı soğuk suyun içinde 2 dakika boyunca iyice ıslanıncaya kadar bekletin. Ardından göz kapaklarınızın üstüne yerleştirin ve birkaç dakika bekletin. Bu sürenin sonunda hem kızarıklık geçecek hem de bakışlarınız dinçleşecek.

7. Bitkilerinizin sağlığını korumak için kullanın

Kompostlarınıza ve bahçe toprağınıza eklemek için harika bir seçenek. Ayrıca kompost çayları da oldukça düşük bütçeyle toprak verimliliğini artırma yöntemlerinden biri olarak biliniyor. Kompost çaylı suyla toprağınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz. Organik bahçecilikle ilgilenenler çayı, topraktaki kurtçuklardan kökten kurtarmak için etkili bir yöntem olarak kullanıyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
33. İstanbul Kitap Fuarı Rehberi

Şimdiden keyfili okumalar!

Kapat