Rio Olimpiyatlarında gıda israfını engelleyen şefler 5 bin kişi için yemek yapıyor

Uluslararası bir grup şef, Rio de Janerio’da süregelen açlık problemini Olimpik Köyün gıda israfını ihtiyacı olanlar için yeniden değerlendirerek çözmeye çalışıyor.

Sosyal adalet ve sürdürülebilirlik konularında oldukça fazla eleştiri alan Rio Olimpiyatları, Olimpik Köylerdeki gıda israfını şehirde ihtiyacı bulunanlara dağıtarak bu imajı birazcık da olsa düzeltmeye çalışıyor.

İtalyan şef Massimo Bottura ve Brezilyalı şef David Hertz tarafından kurulan RefetteRio Gastromotive, çöpe gidecek tamamı ile yenilebilir yiyeceklerden günde 5 bin porsiyona yakın yemek çıkarmayı hedefliyor.

Michelin Yıldızı sahibi şefler Bottura ve Hertz, bu restoranın sadece israftan kurtulan ürünler ile çalışacağını açıkladı. Şeflere göre çirkin sebze ve meyveler, son kullanma tarihinden önce satıştan çıkarılan yoğurtlar bunların hepsi aslında açlığa karşı savaşta ve “iyi gıdaya” ulaşımda kullanılacak kaynaklar.

Chefs1

Gastromotiva, olimpiyatlar süresince açık olacak, daha sonra ise bir sosyal işletme olarak hayatına devam edecek. İşletme bu felsefeyi benimseyen yatırımcılar, aşçılar ve hatta garsonlar için yerel kalkınmayı hedefleyen bir eğitim noktası olacak.

İtalyan şef Bottura, ilhamını 2015 yılında düzenlenen Milan World Expo’da, 65 şefin bir araya gelerek bağışlanan yiyeceklerden yemek yapmalarından almış.

Gelişmiş ülkelerde %30 ve %40 oranında tamamı ile yenilebilir yiyecekler çöpe giderken, dünya genelinde her akşam 800 milyon kişi yatağına aç bir şekilde gidiyor. Bu noktada Gastromotiva, normalde çöpe gidecek yiyecekleri yeniden değerlendirerek ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: Independent

Önceki yazıyı okuyun:
Enerji tasarruflu ampüllerdeki gizli tehlike

Hayatımızın bu kadar içine girmiş olan ve tehlikeli miktarda civa içeren enerji tasarruflu lambaları nasıl imha etmeli, kime teslim etmeliyiz...

Kapat