Saman nezlesinden çilekli yoğurtla kurtulun

Eğer siz de benim gibiyseniz; ilkbahar ve yaz her ne kadar güzel havalar ile beraber parklara ve denizlere kaçış demekse, bir o kadar da hapşurmak demek.

Havadaki toz ve polenlerin rüzgar ile taşınmasının yanında kuru hava da alerjik rinit ya da saman nezlenizi tetiklemeye yol açan etkenler. ABD’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlar bu sorunumuza belki bir çözüm bulmuş olabilir.

219387214679100123

2 bin kişiyi kapsayan ve saman nezlesine ilişkin 23 araştırmanın sonuçlarını değerlendiren uzmanlar,yoğurtta bulunan yararlı bakterilerin saman nezlesinin etkilerini azalttığı belirledi.

Yoğurdun aksırık, gözlerde ve burunda kaşıntıları azaltmanın yanı sıra yararlı bakterileri (probiyotikler) ile deri iltihabı, huzursuz bağırsak sendromu gibi iltihabi hastalıkların etkilerini azaltabildiğini tespit etti.

Uzmanlar, probiyotiklerin bağırsaktaki bakterilerin dengesini değiştirerek bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan T hücrelerini tetiklediğini, böylece bağışıklığın güçlenmesini sağladığını belirtti.

Burnu kaplayan mukozanın alerji nedeniyle iltihaplanmasından burun akıntısı, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşıntı, aksırık, öksürük, boğaz ağrısı, koku ve tat almada azalma, yorgunluk, algılama güçlüğü ve uyku bozukluklarına yol açan alerjik rinit aynı zamanda hayat kalitesini düşürdüğünden sosyal ve psikolojik sorunları tetikleyebiliyor.

Yoğurdu çok seven bizler, bu haberi duyunca çok sevindik, zira evde yoğurt yapmayı ve hatta artan yoğurtla lor peyniri yapmayı bile biliyoruz. Ama şu an tam mevsimi olan çilekler ve başka bir alerji düşmanı bal ile beraber 5 dakika da yapacağımız yoğurdu daha çok tercih ediyoruz.

123521325

Çilekli yoğurdumuz için içerikler çok basit, 100 gr sonradan dondurulmuş organik çilek, 3 yemek kaşığı bal, 50 gr yoğurt, 1 yemek kaşığı taze limon suyu. İlk önce tamamiyle katı hâlde dondurduğumuz organik çileklerimizi, balı, yoğurdu ve limon suyumuzu bir kaba koyup sonra 5 dakika boyunca krema kıvamı alana kadar blender’dan geçiriyoruz.

Bu kadar… Çilekli yoğurdunuzu direkt servis edin ya da hemen hava geçirmez bir kaba koyup, 1 ay boyunca buzlukta tutabilirsiniz.

Buna benzer daha fazla tarif ve haber için bizi Facebook,Twitter, Instagram ve Pinterest sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Buğday’dan Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi

Yeşilist olarak heyecanla takip ettiğimiz Buğday, ikinci kez Uygulumalı Kent Bahçeciliği Etkinliği düzenliyor.

Kapat