Sanatta veganizm: Cao Hui

Evde, okulda, iş yerinizinde hatta hayatınızın her köşesinde; yediklerinize, giydiklerinize, kullandığınız eşyalara dikkatlice bakmayı denediniz mi? Cao Hui, yirmi yılı aşkın zamandır sergilerinde görmezden geldiğimiz hayvan haklarını yansıtıyor.

Adından sıkça söz ettiren vegan sanatçı Cao Hui 1968 yılında Çin’de dünyaya geldi. Eğitimini Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümünde tamamlayan Hui, insan anatomisinin yanı sıra hayvan anatomisiyle de ilgilenmeye başladı. Anatomiye olan ilgisi zaman içerisinde yaptığı araştırmalar ve edindiği bilgilerle hayvan haklarının önemini sanatına yansıtmasını sağladı.

Cao Hui, yaşadığı ülkede giderek artan hayvan hakları ihlallerine karşın bir duruş sergileyerek veganizmi benimsiyor. Yaptığı eserlerinde hayvan kullanımının gerçek yüzünü çarpıcı şekilde ortaya koymakla birlikte geleneksel algıya meydan okuyor. Çalışmalarında cansız nesnelere hayat verircesine çiğ et rengini ve dokusunu kopyalayıp bizleri görmezden geldiğimiz her şeyle yüzleşmeye davet ediyor. Ayrıca sanatçı eserlerinde hayvan sömürüsünü daha iyi anlamamız belki de sorgulamamız için kullanılan eşyaları organlarla bütünleştirerek bize yansıtmaktan çekinmiyor.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
İnsan dışkıları Everest’i mahvediyor

8.848 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en büyük dağı ve maceraperest turistlerin favori destinasyonlarından biri olan Everest dağındaki insan dışkısı miktarı uzmanları...

Kapat