Şehir bahçeciliğinin yükselişi: Plant This Movie

Şehir bahçeciliğiyle gıdamızı üretmemiz mümkün olabilir mi? Yeni bir belgesel şehir bahçeciliğinde farklı tarım metodlarını dünyanın değişik ülkelerinde inceliyor. Organik tarım veya şehir bahçeciliği artan dünya nüfusunu besleyebilir mi? Pek çok kişi bunun mümkün olmadığını ve ancak konvansiyonel endüstriyel tarım destekli yaşamımızı sürdürebileceğimizi söylüyor.

Fakat bu konuda bulgular karışık. 2014 yılında yapılan bir araştırma, daha evvel yapılan çalışmalarınaksine organik tarımın konvansiyonel tarıma oranla sadece %19.2 daha az verimli olduğunu ortaya çıkarmış.

Bu daha evvel tahmin edilenlerden çok daha az bir fark. Körü körüne konvansiyonele inanmak yerine, organik tarım ve şehir bahçeciliği gibi alternatif yöntemleri incelemenin tam zamanı.

İşte bu yüzden, ’Plant this movie’, internet üzerinden seyredebileceğiniz, ve sizi düşündürecek bir belgesel. Gıdamızı nasıl ürettiğimiz, şehir yaşamında çok göz ardı edilse de, günümüzün şartlarında yapmamız gereken aslında biraz daha bu döngüyü anlamak, ve gıdayla ilişkimizi yeniden tanımlamak. 2011 yılında kitle fonlaması sayesinde çekilebilen bu belgesel de Küba’dan, Amerika’ya, Hindistan’dan, Peru’ya farklı ülkelerde tarım anlayışını gözler önüne serecek.

Kaynaklar:

TreeHugger

Independent


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Berlin’de ambalajsız alışverişin adresi: Original Unverpackt

Original Unverpackt, “Gerçekçi olalım ve imkansızı deneyelim” diyerek tüketicinin çevreye daha duyarlı alışveriş yapmasını isteyen, alışverişte ‘sıfır atık’ı hedefleyen, aşırı...

Kapat