Şehre yakın 5 kaçış rotası

Yaz aylarının dayanılmaz sıcaklıklarında, kendisini beton duvardan kurtarmak isteyenler aşağıdaki kaçış rotalarına gözlerini çevirebilirler. Üşenmek yok! Bol tırmanış, bol yürüyüş, hatta soğuk sulara dalmak var.

Ballıkayalar

Ballıkayalar
İstanbul’dan uzaklığı bir saati aşan Ballıkayalar fazla ileri gitmek istemeyenler için ilk seçenek olabilir. Mesafe kriterinin dışında, hem tırmanışa ilgi duyan hem de tabiatla baş başa kalmak isteyenlerin en uğrak noktası. İster ileri seviyede rotaları zorluyor olun, ister yeni başlıyor olun, Ballıkayalar her seviyi güzelce misafir edebiliyor. Sizlere rotaları keşfetmek, yaz aylarında deresinde yüzmek, kamp ateşinde havayı karartmak kalıyor. Günübirlik ziyaret edilmesinin yanı sıra, kampçıların da tercih ettiği bir bölge.

Kartepe

Kartepe
Bir diğer kaçış noktası ise yine İstanbul’un bir saat uzaklığında kalan Kartepe’nin ta kendisi. Sezonluk takvimde adı gibi, kış aylarında popülerlik kazansa da, doğa severlerin dört mevsim buluştuğu zirvesi ve parkurları var. Marmara bölgesindeki ikinci en yüksek zirveye sahip, Kocaeli’nin en yüksek noktasında deniz manzarısını bile arayabilirsiniz. Burayı ister günübirlik ziyret edebilir, isterseniz kampınızı zirve yoluna kurabilirsiniz. Kuzu Yaylası, rengarenk ormanını ve daha fazlasını göreceğiniz çok sey var.

Harmankaya

Harmankaya
Akıllarda ilk önce rafting gibi sulu maceraları bıraksa da, Harmankaya ve Harmanköyşu sıralar kaya tırmanışı için göz boyuyor. Yabancı dağcıların da oldukça ilgisini çeken bu bölge Bilecik il sınırları içinde bulunuyor. Tırmanış ve ya kamp için uğrayabileceğiniz bu nokta, hiç yokken yolunuzu düşürmeniz için bir sürü sebep sunuyor. Çevre köyleri ziyaret edebilir, Haramanköy’ü yakından tanıyabilir, kanyona pek inmesenizde, patika yollarında gezinebilirsiniz.

Hacıllı

Hacıllı
Şile ve Ağva’ya mutlaka yolunuz düşmüştür. Fakat bu sefer yolculuğunuzu bir mağara yolculuğu ya da kaya tırmanışı ile farklılaştırmak isterseniz Hacıllı size bu fırsatları sunuyor. Ağva’ya yakınlığı ile bilinen bu bölge, kendisini geliştirmek isteyen tırmanışçılara fırsat verdiği gibi, dar kanyonunu ve mağarasını da keşfe davet ediyor. Duvarı ve şelalesi arasında size mekik dokumaya zorlayacak tabiat harikası doğası için çantanızı alıp yola koyulmanızı öneriyoruz. Mayonuzu da almayı unutmazsanız göletin buz gibi sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Dokuzdeğirmen

Dokuzdeğirmen Köyü
Melen Çayı’na olan kıyısıyla doğa’da ıssız, sessiz bir gün geçirmek isteyenlere Düzce il sınırlarında bulunan Dokuz Değirmen köyü tavsiye edilir. Duymak istediğiniz tek şey çay sesi ise doğru adreste olacaksınız. Ayrıca Dokuzdeğirmen’den Melenağzı Köyü’ne kadar uzayan parkur ve Harmankaya Şelalesi bölgenin saklı cennetleri arasında.

Önceki yazıyı okuyun:
Plastik legolara hoşçakal!

Plastiğe “Hayır” diyen Lego, sürdürülebilir bir hammadde bulmak için yatırım yapacağını açıkladı.

Kapat