Sene bitmeden izlemelik 5 film

Yeni yılda tertemiz bir sayfa açmak, geçtiğimiz yıl erişemediğiniz hedeflerinize ulaşmak, daha sağlıklı, daha farkında bir yaşam sürmek istiyorsunuz, biliyoruz. 2015 için kararlar almadan önce izlemeniz, ilham almanız ve hayatınıza dahil edeceğiniz fikirler bulmanız için sene bitmeden izlemeniz gereken beş filmi seçtik.

  1. Hey Geçi

sene1Orijinal Adı: Hey Geçi

Yönetmen: Eda Elif Tibet

Yıl: 2014

Süre: 50

Dil: Türkçe, İngilizce altyazılı

 

Hey Geçi, göçebe çobanların geçim kaynağı haklarını destekleme ve korumaya dair farkındalık yaratma amacı taşırken onların kültürel koruma pratiklerini ve bu pratiklerin bölgenin biyo-çeşitliliğinin geliştirilmesinde nasıl etkileri olduğunu anlamayı da amaçlıyor. Filmi buradan izleyebilirsiniz.

  1. Susuzluk

sene2

Orijinal Adı: Thirst

Yönetmen: Alan Snitow

Yıl: 2004

Süre: 62

Dil: İngilizce, Türkçe altyazı

www.snitow-kaufman.org

Su tüm insanların ortak paylaşımına açık bir insan hakkı mıdır? Yoksa alınan, satılan ve küresel pazarda ticareti yapılan bir mal mıdır? “Susuzluk”, bu temel sorulara cevap arayan Bolivya, Hindistan ve ABD’den toplumların hikayesini sunuyor. Dünyada bir milyardan fazla insanın içilebilir suya erişimi yok. Her yıl milyonlarca çocuk sudan kaynaklanan hastalıklardan yaşamını yitiriyor ve bu sayı her geçen yıl artıyor. “Susuzluk” 2003 yılında Japonya’da Kyoto’da gerçekleşen Üçüncü Dünya Su Forum’unda bu gerçeklerin dile getirilmesiyle başlıyor. Siyasetçiler, uluslararası bankacılar, üst düzey şirket yöneticileri biraraya gelerek dünya içilebilir su kaynaklarını kimin kontrol edeceğine karar veriyorlar. Onların büyük barajlar ve özelleştirilmiş, kurumsallaşmış su sistemleri önerilerine karşılık uzmanlar ve aktivistler ise suyun bir insan hakkı olduğunu, açık pazarda ticareti yapılacak bir meta olmadığını savunuyorlar.

Filmi buradan izleyebilirsiniz.

  1. Şirket

sene3Orijinal Adı: Corporation

Yönetmen: Mark Achbar, Jeniffer Abbott

Yıl: 2003

Süre: 145

Dil: İngilizce, Türkçe altyazı

www.thecorporation.com

Hayli bilgilendirici ve oldukça şaşırtıcı! “Şirket” bir yandan günümüzdeki modern şirketlerin kuruluş, yapı, gelişim aşamalarına özgün bir perspektif getirirken, bir yandan da bu kuruluşların yerküre üzerinde ekonomik, siyasi ve kültürel etkilerini ele alıyor. Kurumların günlük hayatımızı nasıl etkilediğini anlatıyor ve bunun yanı sıra kurumsal tahakküme karşı mücadele veren birey ve grupları inceliyor. “Şirket”, kurumların pazar ekonomisine dayalı toplumlarda refah düzeyini yükselten ana etkenlerden biri olarak değerini koruyabilmesi ve varlığını uzun vadeli sürdürebilmesiyle ilgili bir çok soruyu gündeme getiriyor. Film, şirket yapısının kamusal ürünler üzerindeki etkisiyle ilgili endişelere dikkat çekerken üretim süreçlerinin genelin refahı için daha iyi nasıl organize edilebileceğini sorguluyor.

Filmi buradan izleyeblirsiniz.

  1. Pasif Mimari Tutkusu

sene4Orijinal Adı: Passive Passion

Yönetmen: Charlie Hoxie

Yıl: 2011

Süre: 23

Dil: İngilizce, Türkçe altyazı

www.charliehoxie.com

Pasif Mimari Tutkusu; yalıtım, hava sızdırmasız yapı ve ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi üzerine kurgulanmış, ısıtma ve soğutma için gerekli enerjinin %90 geri kazanımını amaçlayan bir tasarım metodunu anlatıyor. Binaların, yaşadığımız yerin karbon salımının %40’ına katkıda bulunduğunu ve bunun yarısının ısıtma ve soğutma yüzünden gerçekleştiğini düşünürsek, böyle bir tasarrufun ısınmakta olan gezegenimize ne kadar fayda sağlayabileceğini anlayabiliriz.

Ülkedeki en verimli binalardan çoğunun ısıtma sistemlerini tasarlayan ve New York’ta yaşayan inşaat mühendisi Henry Gifford’un hayali, Amerika Birleşik Devletlerinde Pasif Ev daireleri inşa etmek. Olmayacak bir duaya âmin demek gibi gözükse de, Avrupa’da 20.000’den fazla Pasif Ev konutu inşa edilmekte ve bu projeler arasında ofis binaları, okullar ve çoklu aile konutları da bulunmaktadır. Emsalsiz ve umut verici bir inşa tarzı konusunda giriş niteliğinde olan bu belgesel, Avrupalı müteahhitlerin bu konsepti ne ölçüde benimsediğini ve Amerikalı Pasif Ev Tutkunlarının bu alanda doldurması gereken geniş boşluğu inceliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hareket marjinal kalıyor, ama Pasif Ev yöntemi binalarımızı inşa etme şeklimizi yine de değiştirebilir mi?

Filmi buradan izleyebilirsiniz.

  1. Kutsal Ekonomi

sene5Orijinal Adı: Sacred Economics

Yönetmen: Ian Mackenzie

Yıl: 2011

Süre: 12

Dil: İngiliz

www.ianmack.com

Charles Eisenstein’ın aynı adlı kitabından esinlenilen Kutsal Ekonomi, armağan üzerine kurulu yeni bir düzenden bahsediyor. Film, para sisteminin nasıl yabancılaşmaya, rekabete ve kıtlığa yol açtığını, toplumu nasıl parçaladığını ve nasıl sonsuz büyümeye zorladığını gözler önüne sererek eski çağlardaki armağan ekonomisi uygulamalarından modern kapitalizme doğru aldığımız yolda, paranın tarihteki izlerini sürüyor. Günümüzde bu yönelimler ömürlerini tüketmek üzere, ancak bu çöküşü ayrımsarken, daha samimi, ekolojik ve sürdürülebilir bir var oluş biçimine geçiş için büyük bir fırsat yakalayabiliriz.

Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Ballıkayalar’da bir gün

Ballıkayalar, doğal sit alanı olma özelliği ile kendi dokusunu doğa severler ile buluşturan bir vadi. 1,5 km’lik uzunluğu ile Ballıkaya...

Kapat