Yeşilist.com Logo

Sıfır atığa ulaşmak için 4 ana eşya ile başlangıç çantanız

by / 8.854 Yorum / 8857 Okunma / 3 Ağustos 2016

Sıfır atık felsefesi ile yaşamak, gün içerisinde ürettiğimiz çöpün gözle görülür bir şekilde azalması demek. Bu sahip olduklarımıza, kaynaklarımıza ve ekosistemimize yeniden değer biçmemizi, aşırı tüketim kültüründen bir adım uzaklaşarak, çöp ayak izimizi küçültmemizi sağlıyor.

Her ne kadar sıfır atık bir hayat yaşamak zor gelse de başlangıç çantanızda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz bu 4 eşya ile işiniz çok daha kolaylaşacak.

Su Şişesi/Matara

zero-waste-living-940x627

Nasıl gözüktüğü önemli değil, isterseniz son moda tasarımı olsun, isterseniz düz bir renk olsun, çantanızda taşıyabileceğiniz bir matara bulundurmak hem plastik şişe kullanımını azaltacak, hemde daha fazla su içmenizi sağlayacak.

Kahve veya çay içicisi iseniz, makaranızı veya şişenizi seçerken bunu da göz önünde bulundurmanız, etkisini iki kat arttıracaktır.

Çatal/Kaşık

1set-Portable-Stainless-Steel-font-b-Travel-b-font-font-b-Cutlery-b-font-Set-Fork

Dışarıda yemek yiyenlerdenseniz ve size inatla plastik çatal kaşık veriyorlarsa, artık yanınızda kendi çatal ve kaşığınızı taşımanın zamanı gelmiş demektir.

Bir şey kesemeyen, çorba içerken ağzınızın kenarını kesen bu plastik aletler yararsız olmasının yanında aslında çok da büyük bir plastik çöp kaynağı.

Yeniden Kullanabileceğiniz Torbalar

6a00d834515f0569e200e55073d9958833-800wi

Sürekli çanta ile gezen birisi iseniz, alışveriş yapma ihtimalinize karşı bir yeniden kullanabileceğiniz bir bez torbayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişe çıkarken de bir kaç tanesini yanınızda taşımanız gereksiz plastik torba kullanımının önüne geçecektir.

Yeniden kullanılabilir torbalar bu aralar birbirinden güzel baskıları ile çoğu yerde satılmakta ama ben evde de yaparım diyorsanız, eski bir tişörtten nasıl bir pazar torbası yapılacağına buradan bir göz atabilirsiniz.

Kavanoz ve Cam Kaplar

Mason-Jar-Salads

Tabii ki un, pirinç veya bulgur gibi bazı ürünler için torba çok mantıklı bir seçenek olmayabilir. İşte burada cam kavanozlar devreye giriyor. Hem evinizde hem de alışverişe çıkarken kullanabileceğiniz bu kavanozları aynı zamanda yanınızda salata taşımak için de kullanabilirsiniz.

Yalnız unutmayın cam kavanozlar ile alışveriş yapacaksanız, kavanozların boş halinin ne kadar ağır olduğunu üstüne yazmayı unutmayın. Böylelikle market çalışanlarına da kolaylık sağlamış olursunuz.
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Benzer yazılar

  • Beş basit adımda çöpünüzü azaltın
    Sıfır atıkla çok uzak bir yaşam tarzı olarak gözükse de döngüsel ekonomi teorisinden çıkan bu felsefeyi uygulamak aslında çok da zor değil.
  • Berlin’de ambalajsız alışveriş
    Marketlerde satılan ürünlerin ambalaj atıklarının, toplam atıkların neredeyse %30’unu oluşturduğunu biliyor muydunuz? Alışveriş sonrası kendi çöpünüze bile dikkatli bakarsanız, bugün yaş gıdadan kuru gıdaya her şeyin ambalajının çöpün büyük bir kısmını oluşturduğunu göreceksiniz.
  • Tükettiğinden fazlasını üreten 8 artı-enerji ev
    Gelecekte evinize elektrik faturası gelmeyecek, hatta ürettiğiniz elektrikten para kazanabileceğinizi söylesek bize ne kadar inanırsınız? Sıfır enerji evleri geçmişte kaldı, artık sıra artı enerji evlerde.

Önceki yazıyı okuyun:
Lavanta kokulu köyün ev sahibi kadınlar

Isparta'ya bağlı Kuyucak köyünde yerel kalkınmanın en güzel örneklerinden biri yaşanıyor. Lavanta üretimiyle ismini duyuran köy, bu yıl turizm atağına...

Kapat