Sıfır atığı kolaylaştıran mağaza açıldı: Package Free

Lauren Singer’ın meşhur kavanozunu hatırlayanlar vardır. İçi çöp ile dolu camdan normal bir kavanoz bazıları için bir anlam ifade etmeyebilir ama sıfır atık kültürünü takip edenler için bu kavanoz bir umut sembolüdür.

4 yıllık çöpünü sadece bu kavanoza sığdırmayı başarmış ve 5 yıldır Trash is for Tossers bloğu ile sıfır atık yaşam biçimini takipçileri ile paylaşan Lauren Singer, şimdi moda tasarımcısı Daniel Silverstein ile yeni bir maceraya atılıyor.

TIKLAYIN: Sıfır atığa ulaşmak için 4 ana eşya ile başlangıç çantanız

Package Free (Ambalajsız) adlı mağaza ile Singer ve Silverstein,  ambalajsız, sürdürülebilir, geri dönüşebilir ve kompost yapılabilir ürünleri müşterileri ile buluşturan benzersiz bir alışveriş ve sıfır atık eğitim noktası oluşturuyor.

New York şehrinin, Brooklyn bölgesinde alternatif yaşam stillerine ev sahipliği yapan Williamsburg’de bulunan mağaza normalde çöpe giden ve çoğu durumda geri dönüşmeyen ürünlerin alternatiflerin bulunduğu, sıfır atık yaşam tarzına başlangıç yapmak ve devam ettirmek isteyenler için birebir.

Mağazada yeniden kullanılabilir bez çantalar, kompost yapılabilir dış fırçaları, yeniden doldurulabilir dış macunları, toplu doğal güzellik ürünleri ve hatta okyanustaki plastiklerden geri dönüştürülmüş kaykaylar bile mevcut. Raflarda aynı zamanda Singer’ın kendi doğal temizlik markası The Simply Co.’dan ürünler de bulunmakta.

Singer, kendi sıfır atık yaşam tecrübeleri ile aslında bu yaşam tarzının zor olmadığını keşfetmişler. Singer burada sorunun bu yaşam tarzını uygulamak için gerekli araçların bulunması olduğunu belirtiyor. Singer ve Silverstein Package Free mağazasının arkasında bu fikrin olduğunu savunuyor.

Bu yüzden ikili aynı zamanda mağaza içerisinde iPadler ile ürünlerin nereden geldiğini, nasıl yapıldığını ve günlük yaşam sürecinizde nasıl kullanılabileceğini anlatan küçük notlar da hazırlamış.  Mağaza aynı zamanda evde yapılabilecek ve gereksiz ambalaj tüketiminin önüne geçebilecek makarna ve sabun gibi ürünler hakkında eğitimler de düzenlemeyi planlıyor.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
4. İstanbul Karbon Zirvesi tamamlandı, düşük karbon kahramanları belli oldu

Karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliği ile mücadeleye destek olan 19 kuruluş Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Düşük Karbon...

Kapat