Starbucks suça ortak mı?

Bir dönem dünyaya hükmeden küreselleşme sağ olsun, şimdi hemen herkesin yeni ‘in’ tercihi yerel markalar, ‘küçük olsun benim olsun’ kahve yerleri olduğundan, biz de Starbucks’ı unutur olduk. Tam bu sırada, 9 Kasım’da Kanadalı müzisyen Neil Young web sitesinden Starbucks’a veda ettiğini çünkü Starbucks’ın Vermont’un GDO etiketlemesini engellemek istediğini açıkladı.

Gerçekten de geçtiğimiz aylarda bir ilk yaşandı ve Amerika’nın küçük sessiz eyaleti Vermont, tüm GDO’lu ürünlerin “GDO’ludur” şeklinde etiketlenmesini öngören bir yasa çıkardı. Amerika’da Monsanto ve GDO’ya karşı olanların kendi eyaletlerinden de çıkarılmasını istedikleri bu yasanın ilki bir kıstas alınmasın diye hemen GMA (The Grocery Manufacturers Association – Meyve-Sebze Üreticiler Birliği) bir grup iyi finanse edilmiş aktivistin sektörü tehdit ettiğini ve markalarını korumak için bu yasaya karşı dava açmış.

Basında ise pek çok yerde, “Starbucks ve Monsanto GDO yasasına karşı,” diye haberler çıktı. Herkes ayağa kalkmış durumda. Haberlere göre Monsanto ve Starbucks Vermont’ta bu yasanın anayasal olmadığına dair Vermont Eyaleti’ni mahkemeye vermiş. Hemen sumofus.org sayfasında Starbucks’a karşı imza kampanyası başlatılmış ve 500.000 imza hedef koyulmuş. 329.270 kişi imzalamış bile.

monsanto

Starbucks ve Monsanto hemen çıkıp “Bizim bu işle alakamız yok,” dediler. Evet, direkt olarak davayı açanlar onlar değil. İsimleri yok. Ama gerçekten alakaları yok mu?

Bu bir Monsanto taktiği aslında. Bu davayı açan GMA. Buraya kadar doğru. Peki Monsanto ve Starbucks masum mu?

İlk olarak Monsanto’dan başlayalım. GMA denilen organizasyon zaten Pepsi, Kellogg’s, Kraft gibi markaların üye olduğu bir kurum. Peki Monsanto üye mi? Tabii ki, evet.

Gelelim Starbucks’a. Starbucks da GMA üyesi. GMA ise milyarlarca doları Washington Eyaleti’ndeki I-522 adıyla bilinen GDO’lu gıdaları etiketleme inisiyatifine karşı kullanıyor. Ayrıca kullandığı soya sütlerinde ve diğer sütlerde “GDO’lu değildir” gibi bir ibare isteği de zaten yok.

Starbucks Vermont’taki hukuksal savaşın içinde, demek doğru olmamakla beraber, Starbucks’ın da bu konularda sorumluluğunu yok saymak mümkün değil.

Kaynaklar:

http://www.gmaonline.org/news-events/newsroom/gma-files-lawsuit-to-overturn-vermonts-unconstitutional-mandatory-gmo-label/

http://uk.businessinsider.com/r-starbucks-says-wrongly-accused-of-fighting-vermont-gmo-labeling-law-2014-11?r=US

http://action.sumofus.org/a/starbucks-gmo-gma/?sub=homepage

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2014/11/17/singer-neil-young-takes-vermonts-side-on-gmo-issue/19205671/

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Yaşasın kentsel mama kapları!

TAK'tan sokak hayvanlarına özel etkinlik.

Kapat