Yeşilist.com Logo
21312321(1)

Susarak yaşanmaz, susuz hiç yaşanmaz

by / 270 Yorum / 270 Okunma / 14 Aralık 2015

Uzun zamandır Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği tarafından yürütülen ve bizim de ilgiyle takip ettiğimiz Su Hakkı oluşumu, başlattığı yeni kampanyayla musluklardan temiz ve içilebilir su akmasını talep ediyor. Plastik ambalajlı suyun hem sağlığımız hem de ekoloji için zararına dikkat çekerek ekipçe tüm okurlarımızı imza kampanyasına katılmaya davet ediyor ve ‘temiz su her canlının yaşam hakkıdır’ diyoruz!

Kampanya metni:

Tüm yerel yönetimlerden musluklarımızdan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, su hizmeti altyapılarını (apartman içindeki borular da dâhil) kamu kaynaklarıyla yenilemelerini ve temel ihtiyaçlarımız (içme, beslenme ve temizlik) için gerekli olan suyu hanelerimize ücretsiz sağlamalarını talep ediyoruz.

Büyüyen bir su sorunumuz olduğunun farkındayız. İklim değişikliğinin şiddetlendirdiği kuraklık, su varlıklarının azalması ve kirlenmesi gibi etkenler nedeniyle temel ihtiyaçlarımız için bile su bulmakta sıkıntı yaşamaya başlayacağız.

Kalitesi düşen su hizmetleri, artan su faturaları ve içme suyu ihtiyacımızı tamamen ambalajlı sulardan karşılamak zorunda bırakılmamız suya ulaşmamızı ekonomik olarak imkânsız kılarken, büyük adaletsizliklere de yol açıyor.

Hem su varlıklarını koruyan hem de tüm canlıların eşit ve adil biçimde suya erişimini sağlayan piyasa dışı kolektif çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Su, parası olanın satın alabileceği, şirketlerin para kazanabileceği, devletlerin gelir elde edebileceği bir meta değildir. Su varlıklarının korunmasına hizmet edecek etkin bir su tasarrufunun insan hakkını ihlal etmeden gerçekleşmesi için musluklarımızdan temiz, içilebilir lezzette su akmasını ve temel ihtiyaçlar için kullanılan suyun ücretsiz verilmesini talep ediyoruz.

Kampanyaya imza vererek destek olmak için burayı tıklayın.Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
shutterstock_149624606
Yılbaşı için 12 çevreci hediye fikri

Yeni yılı kutlamak, sevdiklerimizle birlikte olmak güzel. Ama bir tüketim çılgınlığına kolayca dönüşebilen bu günü kendinizden birşeyler verebileceğiniz bir fırsata...

Kapat