Tabağınızdaki yüzle tanışın!

Çiftçilik yöntemlerinin hayvanlar ve insanları etkileyen sonuçları nelerdir? Hayvanları yemenin toprağımız, sularımız ve hatta küresel ısınma üzerindeki etkileri nelerdir? Yeryüzündeki hayvanların sağlığının, gezegenin gidişatı ve bizim sağlığımız üzerindeki etkileri nelerdir?

Hayvan hakları savunucusu ve psikanalist Jeffrey Moussaieff Masson’un, ağzımıza aldığımız her lokmanın arkasındaki kararların farkına varmamızı sağlayacak sorular sorarken yediklerimizin sağlığımızı, ahlaki benliğimizi ve gezegenimizi nasıl etkilediğini de vurguladığı kitabı Tabağındaki Yüz (The Face On Your Plate: The Truth About Food) Türkçe olarak Paloma Yayınevi tarafından yayınlandı.

Çevirisini Zülâl Kalkandelen‘in yaptığı ve orihinali 2009 yılında yayınlanan kitap, yazarın yirmi yılı aşan entelektüel, psikolojik ve duygusal deneyimlerini gıda devriminin bu önemli kitabında bir araya getiriyor.

1997’den beri hayvan hakları hakkında kitaplar yazan Masson’ın hayvan yemenin etik ve sosyal sıkıntılarının yanı sıra ekonomik getirilerini de masaya yatırdığı bu kitabın vegan ve vejetaryen bireylerin yanı sıra tükettiği gıdanın etkisini sorgulayan okuyucuların da ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
1 Kasım’da neler yapabilirim?

Oy ve Ötesi oyunu sevenleri tekrar saymaya çağırdı

Kapat