Tarlataban ve Don Kişot buluşmasına siz de davetlisiniz!

Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Tarlataban Kolektifi. Aynı anadan babadan doğmuş iki güzel çocuk. Gezi Direnişi gibi aynı. Don Kişot Sosyal Merkezi gibi. Otoriteye karşı, hiyerarşiden uzat, güzel çocukların kolektifileri.

Bu iki güzel oluşum 8 Kasım Pazar günü saat 12:00’de güzel bir etkinlikte bir araya geliyorlar. Dayanışarak üretebilmeye bir güzel meyve de onlar sunacaklar. Kadıköy’den saat 10:00’da yola çıkacak olan Don Kişot Bisiklet Kolektifi, önce Beşiktaş, oradan da Boğaziçi Üniversitesi’ne doğru pedallayacak.

Bildiğiniz gibi Tarlataban, kolektif emek ve paylaşım ile doğayla dost bir tarım etkinliğinin yapılabileceğine ve bunun üniversite yerleşkesinde bütüncül bir değişim yaratabileceğine inanan bir grup insanın Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araya gelerek oluşturduğu bir kolektif.

Tarlataban, Boğaziçi Üniversitesi’nin içinden ve dışından gelen katılımcılara eşit derecede açık bir oluşum. Kampüsü kapsayan ve içindeki bileşenlerin de ilişkilenerek ortak olduğu sürdürülebilir bir alan yaratmayı amaçlayan Tarlataban, kampüsteki bileşenlerin birbiriyle ilişki kurmasını sağlayarak;adil, erişilebilir, paylaşımcı bir şekilde bu alandan faydalanmaktan yana bir tavır takınıyorlar.

Kent koşullarının sınırlandırdığı yaşam alanımızda gıda ile olan ilişkimizi değiştirmenin, tüketici yerine üretici olmanın, bunu da el birliği ile yapmanın önemli ve gerekli olduğuna inanan Tarlataban, şehir yaşamının neredeyse koparmak üzere olduğu toprakla olan ilişkimizi yeniden kurabilmek ve geliştirmek; bunu da beraber üreterek ve düşünerek yapmayı gerektirdiğini düşünüyorlar.

Peki, Don Kişot Bisiklet Kolektifi’ni Tarlataban ile ortak bir zeminde buluşturmaya iten güç nedir?

676762323222222

Don Kişot Bisiklet Kolektifi şöyle cevap veriyor: “Bisiklet sadece boş zamanlarımızda kaçtığımız bir keyif aracı değildir. Bisiklet, insanları otomobillere ve AVM’lere hapseden kent yaşamına meydan okuyan en güçlü alternatiflerden biridir. Bisiklet, bağlantı kurar, ağlar örer. Don Kişot Bisiklet Kolektifi de, kent yaşamının nefes aldırmayan yapısında delikler açmaya çalışan her türlü oluşum ile dayanışarak başka türlü bir dünya inşa etmeyi kendine gaye edinmiştir.”

Bu hafta sonu ne yapsak diye düşünen siz değerli okurlarımıza, güzel bir alternatif olacağını düşünüyoruz.

Aşağıdaki linklerden kolektife ve etkiliğe ulaşabilirsiniz:

Don Kişot Bisiklet Kolektifi : https://www.facebook.com/groups/1003829396348561/

Etkinlik Linki : https://www.facebook.com/events/1489142348056401/

Tarlataban İletişim Linkleri: https://www.facebook.com/groups/tarlataban/
https://www.facebook.com/organic.world.tarlataban/?fref=ts

Önceki yazıyı okuyun:
İklim Forumu’na sayılı gün kaldı

12 Kasım günü açılış konuşmalarında Bill McKibben, Jeffrey Sachs gibi isimler yer alacağı iki günlük forumda fosil yakıt teşviklerinden tarıma,...

Kapat