Tertemiz bir fırın için üç ipucu

Ne yaparsanız yapın, yemek yapmayı biraz seviyorsanız, fırının içini temiz tutmak başlı başına bir iştir. 200 derecede fırında yaptığınız yemeğin yağı ister istemez bir yere sıçrayıverir. Dökülen ve sıçrayan yağlar da bir güzel, fırına yapışır. Ondan sonra bunları çıkar çıkartabilirsen. Süpermarket raflarında bol kimyasallı fırın temizleme ürünleri de var, ama evine kimyasal sokmayı sevmeyenler için doğal çözümlere başvurmak daha doğru.

Big stainless steel stove in kitchen

1-Karbanottan macun yapmaya ne dersiniz?

Tek yapmanız gereken lekelerin üzerine karbonatı akşamdan koymak ve su püskürtmek. Ertesi sabah artık kullanmadığınız eski bir diş fırçası veya süngerle kurumuş yağları kolayca kazıyabilirsiniz.

2-Sirke ve karbonatı bir arada denediniz mi?

Baktınız ki karbonat ve su yeterince işinizi görmedi, bir de dezenfektan özelliği de olan sirkeyi karbonatla karıştırabilirsiniz. İkisini karıştırıp yağların üzerine döküp beklettikten sonra, kaynar su döküp inatçı yağların açılmasını bekliyebilirsiniz. Ya da sirke ve karbonatı aynı su ve karbonat gibi kullanabilirsiniz.

3-Limonu ihmal etmemekte fayda var.

Bütün bu temizlikten sonra fırınınızın güzel kokmasını istiyorsanız, fırınınızı limonla silebilirsiniz Fırını çalıştırmadan önce birkaç saat fırının içinde limon bırakırsanız da kokulardan arınmasını sağlarsınız.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Bu kaldırım havayı temizliyor

Hollanda’daki bilim insanları özel olarak işlenmiş kaldırımların bir şehrin hava kirliliğini yarıya indirebileceğini buldu.

Kapat