Tire Süt Kooperatifi, sütlerini güneş enerjisi ile soğutacak

Kutu süte alternatif arayanlara: İzmir’de ‘Dünyada açlığı önlemek ve barışı sağlamak için; yol haritamız tekelleşme değil, kooperatifleşme olmalıdır’ sloganıyla organik ve çiğ süt üreten Tire Süt Ürünleri Kooperatifi, bundan böyle sütlerini güneş enerjisi ile soğutacağını açıkladı.

TIKLAYIN: O çok sorulan dükkân sizi bekliyor: Kadıköy Kooperatifi açıldı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, tarafından Kırsalın Refahının Arttırılması Ve Sosyal Koruma Başarı Ödülü‘ne layık görülen ve  sosyal koruma konusunda da dünyadaki en başarılı model olarak seçilen Tire Süt Kooperatifi‘nin Başkanı Eskiyörük: “Projeye öncelikle süt işleme tesisimizle başladık, ileriki süreçte 62 köydeki nokta alımlarımızın tamamında uygulayacağız” açıklamasında bulundu.

Eskiyörük’ün açıklamasının devamı şöyle:
“Kooperatif olarak önemli maliyetlerimizden birisi de sütü soğutmak için harcanan enerji giderleridir. Bu giderlerimizi düşürebilmek için kooperatifimizin AR-GE ekibi uzun zamandan beri yenilenebilir enerji kaynakları konusunda fizibilite çalışması yapmaktaydı. İZKA’nın bu konuda hibe programı açmasıyla projemizi hayata geçirdik. Projeye öncelikle süt işleme tesisimizle başladık, ileriki süreçte 62 köydeki nokta alımlarımızın tamamında uygulayacağız. Bundan sonra sütümüzü güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektrikle soğutacağız.

Tire Süt Kooperatifi’nin ürünlerine, belgelerine ve satış noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Not: İzmir’de birçok satış noktası, bayi ve şarküteride bulunan Tire Süt Kooperatifi ürünleri İstanbul’da da Migros’lardan satın alınabilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nden dev hizmet: Detaylı açıklamalı, fotoğraflı permakültür anlatımı

Bir süredir Fenerbahçe Parkı'nda çok güzel şeyler oluyor. Saint Joseph Lisesi öğrencileri ve Kadıköy Belediyesi işbirliğinde başlatılan topluluk bahçesi yeşilleniyor,...

Kapat