Yeşilist.com Logo
t

Toprağın Kadınları

by / 170 Yorum / 171 Okunma / 14 Mart 2016

Çok kara günler geçiriyoruz. Başımızı kaldıracak güç bulmak zor. Yapacağımız en iyi şey, kenetlenmek, özümüze dönmek, birbirimizi sevmek. Geçtiğimiz gün Yves Rocher Vakfı’nın doğaya, topluma, eğitime katkı verenleri seçtiği proje kapsamında bu yıl ilk defa ülkemizden sevgili dostum Özgül Öztürk’in ‘Nimri’ye hayat veren ‘Toprağın Kadınları’ projesi seçildi. Bu inanılmaz bir gurur.

Özgül Öztürk bir mimar. Ama değişime, doğaya, ve kadın haklarına verdiği katkılarla aynı zamanda bir sosyal mimar. Toprağın Kadınları projesi, Özgül’ün 1950’lerde göçlerle yalnız kalan baba ocağı Elazığ’ın Nimri Köyü’ne geri dönmesinin, ve buraya hayat vermesinin hikayesi. İlk önce uzun yıllar şehirde yaşayan Nimri halkını bir araya getirmek için yola çıkmış. Sosyal dayanışmayı artırmayı, köyün kültürel özelliklerini, kaybolmaya yüz tutan değerlerini yeniden ortaya çıkarmayı ve köy halkının yaşam kalitesini artırmayı hedeflemiş. Nimri Derneği’ni yeniden canlandırmış ve, burada bilhassa kadınları güçlendirmiş. Sonra sosyal medyanın yardımıyla proje yayılmış. Her sene ağustos ayının son haftası geleneksel ‘Nimri’ye hep birlikte’ adlı bir festival başlatmışlar. Bu proje sayesinde şehirde yaşayan Nimri’liler köylerine sahip çıkmaya başlamış.

Sevgili Özgül’ün bu güzel projesi şimdi küresel bir yarışmada. Sizlerin de desteğiyle birinci bile olabilir.

Özgül’e oy vermek ve destek olmak için burayı tıklayın.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: [email protected]
İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedin

Önceki yazıyı okuyun:
Members of a review mission from the International Atomic Energy Agency (IAEA) examine recovery work on top of the No.4 reactor building at Tokyo Electric Power Co. (TEPCO)'s tsunami-crippled Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant in Fukushima, in this handout photograph taken by IAEA on April 17, 2013. Japan's crippled Fukushima nuclear plant halted cooling of a spent fuel pool at the site on Monday to remove two dead rats, the third time cooling equipment has gone offline in five weeks because of rodents. The IAEA said it believed Tepco could handle the job, but said the contaminated water was its "biggest challenge". Picture taken April 17, 2013. Mandatory credit. REUTERS/IAEA Photo/Handout (JAPAN - Tags: DISASTER BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY ENVIRONMENT) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT
Felaketin 5 yıl ardından Fukuşima’dan 12 fotoğraf

5 yılın ardından bölgedeki yüksek radyasyon oranı nedeniyle bölge hâlen terk edilmiş halde.

Kapat