Topraksız Tarım, hem de yanı başımızda: EK BİÇ YE İÇ’in akuaponik havuzu

Bizim de çok sevdiğimiz ve sevgi ile takip ettiğimiz EK BİÇ YE İÇ, Beşiktaş Belediye’sinin düzenlediği Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında Ihlamur’da yer alan Dünya Barış Parkındaki bir Süs Havuzu’nu üretken bir Akuaponik Bahçeye dönüştürdü.

31425465

Kalabalık şehir merkezlerinde ekip biçmeye, ürettiklerini yiyip içmeye ve öğrendiklerini ilgilenenlerle paylaşmaya hevesli bir grup olan Ek Biç Ye İç, Gümüşsuyu’nda servis ettiği ürünlerin bir kısmını, hem arka bahçesindeki hem de iç mekanındaki hidroponik sistemden karşılayabilen, diğer ürünleri de yerel üreticilerden temin eden restoranı da hayata geçiren proje ekibi.

EK BİÇ YE İÇ Dünya Barış Parkındaki Süs Havuzunda geleneksel Akuakültür (akuatik canlılardan olan balık, kerevit, karides üretimi) ile Hidroponik Sistem’in (topraksız tarım/ bitkilerin su ve besin eriyikleri ile beslenmesi) birleşmesi ile sürdürülebilir gıda üretim sistemi alternatiflerinden olan Akuaponik tarımı etkileşimli bir şekilde gösteriyor

1169423753

Bitkilerin gübre ihtiyacı balık havuzundaki suyla karşılanıyor. Balık dışkıları, dışarıdan bir müdahale gerektirmeden doğal olarak kolonize olan bakteriler tarafından, bitkilerin özümseyebileceği besin haline geliyor.

Bitkilerin emerek filtrelediği su ise balıkların yaşamasına olanak verecek temizlikte yeniden havuza dönüyor ve yaşam döngüsü tamamlanıyor.

231425467

EK BİÇ YE İÇ kurucuları, bu projesi ile şehrin içinde de var olabilen, balık beslenen, meyve-sebze ve yeşillik üretilen kent bahçelerini tanıtma ve yaygınlaştırma hayaline bir adım daha yaklaştığını belirtiyor ve ekolojik açıdan oldukça cazip bir uygulama olan akuaponik sistemlerin ilk örneklerinin birini gerçekleştirmenin hevesini sizinle paylaşmak istiyor.

Sadece görsel estetiğe hitap eden bir süs havuzunu, doğanın döngüsünü taklit etmeye en yakın sistemlerden biri olan akuaponik döngüyü kullanarak üretken bir havuza döndüren bu projeyi sadece festival zamanı değil, sürekli bu parkta tutmak için siz de bu güzel projeyi ziyaret edebilir, ilginizi aktif olarak gösterebilirsiniz.

EK BİÇ YE BİÇ aynı zamanda kentsel tarım, akuaponik, hidroponik tarım yöntemleri ile ilgili sorularınıza cevap olacak çok güzel bir kaynak. EK BİÇ YE İÇ’i Facebook ve Instagram sayfalarından takip edebilir, düzenledikleri etkinliklere katılabilirsiniz.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Geri dönüşümlü kağıt bardaklar geri dönüşmüyor

Türkiye’de her yıl 2 milyar adet kağıt bardak tüketiliyor. Bu rakam İngiltere’de 3 milyar, Amerika’da ise 50 milyarın üzerinde. Bu...

Kapat