Türkiye’de Şarabın Tarihi

YESAM’ın düzenlediği Türk Yemek Kültürü Seminerlerine davetlisiniz.

Türk Yemek Kültürü Seminerleri nedir?

Türk Kültür Vakfı’na bağlı olarak çalışan TCF – Culinary Arts Center (YESAM)’in amaçlarından biri Türk Mutfak Kültür mirasını desteklemek ve tanıtmaktır. Seminerler sayesinde yemek kültürü araştımacıları, ülkemizin insanları ve ülkemizde ikamet eden yabancılar ile aynı ortamda buluşarak, bilgi paylaşımına olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de Şarabın Tarihi

Murat Yankı’nın sunacağı bu seminerde, Anadolu’da yapmış olduğu çeşitli tarihi ve kültürel gezilerde şarap ve üzüm ile ilgili yaptığı araştırmaların buluntularını ve Anadolu’daki şarap kültürünün tarihi anlatılacaktır. Daha sonrasında Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde şarap üretimi ve tüketimi ile ilgili de bilgilerin paylaşıldığı seminerin sonunda katılımcılara Anadolu üzümlerinden yapılmış şaraplar tattırılacaktır.

 

Murat Yankı kimdir?

1964 yılında Elazığ’da doğdu. Eğitimini İstanbul’ da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. 1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında Japonca dilinde de rehberlik yapmaya başladı. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya’da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başladı ve gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yapmıştır. 2008 yılı Nisan ayında Londra Merkezli WSET (Wine and Spirit Education Trust) adlı dünyanın en büyük şarap eğitim kurumunun İngilizce olarak düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayarak Intermediate Certificate, aynı yılın Haziran ayında ise yine aynı kurumdan ileri düzeyde bir diploma olan

Advanced Certificate’ i bulunmaktadır.2008 ve 2009 yıllarında Kapadokya’da dersler vermiş olan Murat Yankı halen çeşitli üniversiteler ve kuruluşlarda konferanslar vermektedir.

2010 yılında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermiştir. İngiltere ‘Brighton Plumpton College Viticulture’ sertifikasına da sahip Murat Yankı’nın yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
Tarih : 20 Şubat 2015
Saat :15:00
Adres : YESAM – Nuruosmaniye Cad. No:41 Nurusosmaniye, İstanbul
İletişim: Banu Özden, 0212 522 28 00, lecture@yemeksanatlari.org

Seminer dili İngilizce’dir.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyadan etsiz yaşam haberleri

Veganları ve vejetaryenleri ilgilendirebileceğini düşündüğümüz haberleri paylaşıyoruz.

Kapat