Türkiye’nin ilk süper kentini İTÜ projelendirdi

İTÜ’den bir ekip Eskişehir Kocakır’da “sıfır enerji, sıfır atık ve kendi kendine yeten, ihtiyacını kendi üreten ekolojik şehir” tasarladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla yapılan “afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında ekolojik yerleşme birimi standardı geliştirilmesi ve Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi Kocakır mevkiinde pilot uygulama yapılmasına ilişkin ortak hizmet uygulaması protokolü” ile İTÜ bir ilke daha imza attı.

İTÜ’de büyük bir uzman ekip tarafından gerçekleştirilen çalışmada Eskişehir Kocakır Mevkii rezerv alanında malzeme ölçeğinden bina ve yerleşme ölçeğine kadar tüm ölçeklerde yerleşmenin altyapı sistemleri dahil, karbon salımını azaltmak, ekolojik iç ve dış yaşam alanları oluşturmak için tasarım stratejileri geliştirildi.

kocakir

Bu stratejiler doğrultusunda Kocakır enerjide sıfır karbon salınımı yapan, yüksek karbon yutak potansiyeli olan alanlar sunan, bölgedeki kaynakları kullanan, ihtiyacını kendi üreten ve atıkları bölge içinde kullanarak sıfır atıklı bir kent olarak “ulusal ekolojik yerleşme standart altyapısı”na temel oluşturmak üzere tüm detayları ile tasarlandı.

Önceki yazıyı okuyun:
Magnezyum eksikliğine karşı 9 bitkisel gıda

Vücutta gerçekleşen kimyasal aktiviteler için vazgeçilmez bir mineral olan magnezyum yeterince alınmadığında böbrek taşı, kramp ve depresyona yol açabiliyor. Peki,...

Kapat