Turşu kuruyoruz: Beyaz lahana turşusu

Sevgili Yeşilist okurları bugün kış aylarında soframızda görmeyi çok sevdiğimiz beyaz lahana turşusunun tarifini paylaşıyorum. Etsiz Pazartesi yüzü suyu hürmetine sizler de turşunuzu kendiniz yapmak istemez misiniz? Tarif annemden denemesi sizden. Biz evde bidon bidon kurduk afiyetle yiyoruz. Sizlere de şimdiden afiyet olsun.

Beyaz Lahana Turşusu (Kapuska Turşusu)

Malzemeler:

-1 bütün beyaz lahana
-1 orta boy havuç
-50 gr deniz tuzu
-20 diş sarımsak
-5 adet sivri acı biber
-İçme suyu

Lahanaların dış kabukları lekeli ve kalın olduğu için atılır.

Bütün lahana ellerinizle küçük parçalara ayrılır,ocakta kaynayan suya atılıp 3-5 dk haşlanır. Lahanalar fazla yumuşamadan kaynayan sudan alınır, soğuk suda 15 dk bekletilip suyu süzülür, diğer malzemelerle derin bir kapta harmanlanıp cam kavanozlara doldurulur. Ardından üstünü 3 parmak geçecek kadar soğuk içme suyu doldurulur. En üst katmana buz dolabı poşeti serilip, bastarılır ve kapağı kapatılır. Işık görmeyen serin bir ortamda 7 gün bekletilir.

Daha ekşi olmasını isterseniz daha uzun bekletebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki ölçüler 3 kiloluk beyaz lahana içindir. Daha az ya da daha fazla yapmak isterseniz ölçüleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Zaten bu tarifteki çoğu malzeme göz kararı idi sizler için gram ve tane hesabı yapıldı. Daha fazla turşu tarifi isterseniz mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Bu arada bugün #etsizpazartesi etiketi ile bir şeyler paylaşmayı unutmayınız. ☺


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Toprak Ana Günü etkinlikleri

Etkinliklerde görüşmek üzere!

Kapat