Yeşilist.com Logo
456456

Umudumuz yine Fransa: 1.000 kilometrelik güneş panelli yol yapılıyor

by / 87 Yorum / 162 Okunma / 4 Şubat 2016

Yıllardır yenilikçi yeşil yatırımların İsveç, Norveç ve Danimarka gibi İskandinav ülkelerinden gelmesine çok alışmıştık. Fransa bu yılki atılımlarıyla bu algıyı kırmaya and içmiş gibi görünüyor. Hükümet bir yıl içinde önce tüm yeni binalar için yeşil çatı zorunluluğu getirdi, ardından gıdayı çöpe atmayı yasakladı, şimdi de beş yıl içinde 1.000 kilometrelik güneş panelli yol yapmanın sözünü verdi.

Yolları güneş panelleriyle kaplama fikri aslında yeni değil. Önceden de bu fikri odağına alan projeler görmüştük ama her projenin yapılmasını güçleştiren bir yanı oluyordu. Panel kalınlığından dolayı asfaltın tamamen sökülüp panellerle döşenmesi gerektiğinden maliyet çok artıyordu, yüzeye uygun yeni araba lastikleri gerekiyordu, panel yüzeyi yoldan geçecek hayvanlar için tehlike oluşturuyordu vs.

Bu proje ise bu sorunların hepsini çözmüş gibi görünüyor. 7mm kalınlığındaki paneller asfalt üzerine monte edebiliyor ve araba tekerleklerine zarar vermiyor. Paneller Fransa’da bolca bulunan geyiklerin geçişinde de problem yaratmayacak. Üstelik inceliğine rağmen paneller tırların yoldan geçişini kaldırabilecek kadar da sağlam.

Gelelim üretilecek elektriğe: 5 yıl içinde 1.000 km’ye ulaşacak solar yolların 20 metrekaresi bir evin elektrik ihtiyacını, 1 kilometresi 5.000 kişilik bir yerleşim yerinin kamusal aydınlatmasını karşılamaya yeterli elektrik üretecek. Bütün bunlar göz önüne alındığında Fransa’nın yeni yol projesi Wattway için şimdiye kadar gördüğümüz en etkili solar proje desek herhalde abartmış olmayız. Şimdi İskandinavlar düşünsün!

Projenin detayları için buraya bakabilirsiniz.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
Beautiful red cat wrapped in scarf on snow background
Yalnızca kargo parasına kedi evi alın!

Adore Mobilya 10 TL kargo ücreti karşılığında sokak kedileri için dayanıklı ve su geçirmez kedi evleri dağıtıyor.

Kapat