Yatak odanızı sağlıklı ve doğa dostu bir vahaya çevirecek 6 tüyo

Bedeniniz tapınağınızsa eğer, onun günün üçte birini kanserojen ve toksinlerle dolu bir ortamda geçirmesini istemezsiniz diye tahmin ediyorum. Yoğun geçen bir günün stresini atmak ve yeni güne enerjiyle başlamak için sağlıklı ve huzurlu bir ortamda uyumak ve dinlenmek şart. Yatak odanızı doğa dostu bir ortama dönüştürmek yalnızca gezegene değil sağlığınıza ve ruh halinize de sayısız fayda sağlar. Yeşil bir yatak odasında huzurlu saatler geçirmek için aşağıdaki teknikleri deneyin, pişman olmayacaksınız.

  1. Zehirsiz boya

Genelde zehirlerin çoğu duvarlarınızda pusuya yatmış beklemektedir. Nalburlarda satılan çoğu duvar boyasında düzinelerce farklı zehir bulunur. Bu maddeler gezegene zehir saçmakla kalmaz; uzun dönemde alerji, solunum problemleri ve birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bu kanserojenlere maruz kalmamak için boyanızı seçmeden önce farklı markaların etiketlerini okuyarak zehir içermeyen bir boya seçin. Lavanta rengi ya da açık mavi renk tercih ederek ruh halinize pozitif etki de sağlayabilirsiniz.

  1. Organik pamuk nevresim ve pijamalar

y2

Herbisit, pestisit ve toksinlerin içinde yuvarlanmaya niyetiniz yoksa neden hala klasik nevresim ve pijamalar kullanıyorsunuz? Toksin ve kanserojen maddelerden uzak kalmanın en kolay yollarından biri organik pamuktan yapılmış nevresim, çarşaf ve pijamalara geçiş yapmaktır. Cildinizin ağır kimyasalları süzecek bir filtresi olmadığından bu maddeler kolayca derinize işler ve sisteminize karışır.

  1. Yatak odanıza bitki koyun

y3

Kalabalık, trafiği yoğun ve temiz havanın nispeten az bulunduğu bir semtte yaşıyorsanız reçeteniz yatak odanıza koyduğunuz tek bir saksı çiçek olabilir. Saksı bitkileri ev içerisindeki hava kalitesini artırır ve oksijen miktarını yükseltir. Baş ucunuzda ya da komidinin üzerinde bulunan bir çiçek daha rahat uyumanıza da yardımcı olur. Evinizin havasını temizleyecek bitkileri buradan öğrenebilirsiniz.

  1. Deri ve süet ürünleri odanıza sokmayın

y4

Doğa dostu bir yaşam sürmek istiyorsanız deri ve süet ürünlerden uzak durmak için iki büyük nedeniniz var, zira bu ürünler yalnızca hayvanların öldürülmesine ve işkenceye maruz kalmasına sebep olmuyor. Deri ve süet ürünler mobilya ya da dekoratif malzemelere dönüştürülene kadar onlarca kimyasal uygulama görür. İlla ki deri ya da süet görünümlü köşe yastıklartı kullanmak istiyorsanız vegan seçeneklere göz atın.

  1. Enerji tasarruflu ampüllere geçiş yapın

y5

Doğal bir yatak odası için yapılabilecek kolay değişimlerden biri de ampüllerinizi enerji tasarruflu olanlarla değiştirmektir. Güneşli saatlerde ışıklarınızı kapatın ve yalnızca başucu lambanızı değil tavan ve duvar lambalarınıza da enerji tasarruflu ampüller takın.

  1. Ahşap zemin ya da küçük kilimler kullanın

y6

Halı üretilirken petrol bazlı birçok işlem ve bolca kimyasal kullanılır. Halıya genelde çorapsız basıldığından buradaki kimyasal ve kanserojen maddeler de doğrudan kanımıza karışma imkânı bulurlar. Duvardan duvara döşenen halıları temizlemesi de oldukça zordur. Dünyanın en iyi elektrikli süpürgesine sahip olsanız bile halı tüyleri arasındaki kir, mikrop ve tozu tamamen temizleyemezsiniz. Bambu ya da sert ahşaptan yapılma zeminleri tercih edin. Büyük halılar yerine kolayca süpürebileceğiniz ya da silkeleyebileceğiniz organik küçük kilimleri tercih edin.

Bu listede yazılanları yatak odanıza uygulamak sandığınız kadar zor değil. Değişime yavaş yavaş başlayın. Örneğin her ay bir maddeyi uygulamaya geçirin ve takip eden haftalarda sağlık ve uyku düzeninizdeki gelişmeleri gözlemleyin. Böylece diğer maddeleri uygulayacak motisvasyonu da sağlamış olursunuz.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Nefes alışınızı değiştirin hayatınız değişsin

Derin bir nefes için 7 hayati gerekçe.

Kapat