Uykudan önce telefonunuzu kullanmak beyninizi ve vücudunuzu etkiliyor

Siz de bizim gibi yatağınıza girmeden önce sosyal medyasını kontrol eden, sevdiği kişilere son bir mesaj gönderen, en son haberleri kaçırmayanlardan mısınız?

Peki sizin de uykunuz kaçıyor, saate baktığınızda uyumak istediğiniz saati çoktan geçirdiğiniz oluyor mu? Maalesef size kötü bir haberimiz var. Masum gözüken bu alışkanlık, vücunuzu düşündüğünüzden daha fazla etkiliyor.

Telefonların yaydığı beyaz ışık temelde güneşin yaydığı ışıklar ile aynı dalgada olduğundan beyniniz gece saatlerini hala gündüz olarak algılıyor. Her ne kadar yorgunluktan kolunuzu kıpırdatacak durumda olmasanız bile, akıllı telefonlara baktığınızda bir an da uyanmanızın sebebi bu.

Bu beyaz ışık, beyninizin uykuya hazır olduğunuzu vücudunuza iletmesini sağlayan melatonin salgılamasını engelleyerek, sizin uykuya dalmanızı engelliyor. Biliminsanlarının bu konuda yapıtğı araştırmalar Melanopsin ismindeki görme sinirinin keşfedilmesine yol açtı. Göz bebeğinin sinir düğümlerinin içinde keşfedilen bu sinirler, beyaz ışığa duyarlı olmamıza yol açıyor.

4323545422342222

Bu keşiften beridir, yatmadan önce cep telefonunu kullanan insanların uyumasının ve derin bir uyku ile geceyi geçirmesinin oldukça zor olduğu ortaya çıkarıldı. Bu araştırmaların en dikkat çekici noktlarından birisi ise özellikle ergenlik döneminden geçen gençlerin bu etkilere yetişkinlerden daha açık olduğu bulgusu.

Günlük biyolojik saat, bu yaşlarda değişmeye daha açık olduğundan, genç vücutlar gece saatlerinde uykusuz kalmaktan daha az etkileniyor. Bu yüzden bir TV şovuna başlamak ya da akıllı telefonları gece geç saatlere kadar kullanmak gençken vücuda yapılabilecek en kötü şeylerden biri. Zira bunun etkileri daha sonra hissediliyor.

Yapmamaız gereken, özellikle evde ve yatmaya hazırlanırken iken, akıllı telefonlar ve teknolojik aletler ile olan ilişkimizi neredeyse sıfıra indirmemiz. Biliminsanları uyumadan iki saat öncesinde tüm elektronik aletleri kapatmanızı öneriyor.

Böylelikle beyniniz tam yatmak istediğiniz saat için melatonin hormonunu salgılayacak ve dışarısını hâlâ sabah saati olarak algılamayacaktır. Bu tarz yaşama alışmak biraz zor olabilir, ama bir kere uyguladıktan sonra değişikliği hissedecek, uzun süredir dinlenmediğiniz gibi dinleneceksiniz.

Kaynak: Higher Perspective


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Daha iyi bir dünya için: Sürdürülebilir kot üretimi

Bu yazımızda denim alanında dünyada ne gibi sürdürülebilir gelişmeler yaşandığını mercek altına alacağız.

Kapat