Yedikule Bostanları için son çağrı!

Yedikule Bostanları’nda talan tekrar gündemde. 15 Aralık 2015’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri bostancılara ‘ya siz yıkın ya biz geliriz temizleriz’ demişlerdi.

Şimdi ise Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü ‘Pazartesi geliyoruz, siz yıkmaz, temizlemezseniz, biz makinelerle girer, temizleriz’ demişler. Mart’a kadar vakit verilmiş.

İki senedir gitgelleri oynayan bir proje Yedikule Bostanları projesi. Son yıllardaki pek çok talan projesi gibi de bir dönüşüm gerekliliği kisvesi altında sunuluyor bizlere. Bostanlar kalkacakmış, ve o bölge rekreasyona açılacakmış.

231425657686765

Olay çok boyutlu. 18. yüzyıldan beri surların dibinde bostancılık yapılıyor. Buradan 100 aile geçiminisağlıyor. Üstelik bu bostancılar, bostan kullanımı için belediyeye ecrimisil de ödüyorlar.

Bilmeyenlere gelsin, ecrimisil, işgal tazminatıdır. Yani bir malın sahibinin da da idarenin izni dışında kullanılmasına verilen isimdir. Kaldı ki aslında burada bir işgal yok. Ama diyelim ki arazinin hakkını ödesinler diye düşünüldü, bu da ödeniyor.

Vakti zamanında son derece kötü onarıldığını çıplak bir gözün bile görmesi mümkün olan surlar, UNESCO mirası. Yedikule bostanları ise bu mirasın bir parçası. Burada hem bir ekonomi dönüyor, hem de şehrin son kalan bostanları. Rekreasyona açılmasının gereğini anlamak, manalandırmak mümkün değil.

Pek tabii İstanbul’un tüm diğer ‘çılgın projeleriyle’ beraber Mega İstanbul sayfasına bakınca bir manalandırma mümkün. İstanbul’un taşı toprağı altın mı, inşaat mi buyrun burdan bakın. Mega Projelerde Yedikule Bostanları’nın başından geçenler de çok güzel özetlenmiş aslında son iki senedir.

56545443

Olacağı kültürel mirası, hali hazırda olan bir ekonomiyi, yerel bahçeciliği yok etmekten başka birşey yok aslında. Konuya dair Radikal’de çıkan şu yazı, ve Fikir Sahibi Damaklar Slow Food Lideri Defne Koryürek’in konuya dair yazısında bulabilirsiniz.

Dolayısıyla bir imza da sizden bunu durdurmak için. Daha evvel Istanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıKadir Topbaş’ın 2014’te onaylamadığı bu projeye tekrar dikkat çekmenin, ve kendisinden bu yıkıma dur demesini talep etmenin zamanıdır.

Change.org kampanyasını imzalamak için: https://www.change.org/p/yedikule-bostanlar%C4%B1-tar%C4%B1m-alan%C4%B1-olarak-kals%C4%B1n-kadir-topbas

Önceki yazıyı okuyun:
Şeker tüketimi ve sağlık konusunda bilmeniz gerekenler

Fruktoz meme kanserine yol açıyor olabilir mi?

Kapat