Yeryüzü Film Geceleri başlıyor

Yeryüzü Derneği‘nin düzenli olarak gerçekleştirmeye başladığı Yeryüzü Film Geceleri’nin ikincisi 27 Mart’ta Kadıköy Naboo Cafe’de gerçekleştirilecek.

Saat 21:00’de başlayacak gösterimde bu kez Amazon ve Hasankeyf’in ortak hikayesinden yola çıkarak büyük barajların iddia edildiği gibi ‘temiz’ enerji olmadığını ortaya koyan Damocracy belgeseli gösterilecek.

Damocrary:
Kanadalı yönetmen Todd Southgate, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu’yu konu alan bir belgesel hazırladı. Southgate, ilk yolculuğunu Brezilya’nın görkemli Amazon ormanlarına, yerli kabilelerin yaşadığı bölgelere yaptı. Oradan Türkiye’ye gelen yönetmen, Hasankeyf başta olmak üzere Mezopotamya’nın bereketli ovaları ve derin vadilerine giderek yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüştü.

Bu belgesel, Dicle ve Xingu (Şingu) nehirlerinin beslediği topraklarda binlerce yıldır varlığını koruyan yerel halkların, kültürlerin ve yaban hayatının barajlarla nasıl yok edileceğini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda, gezegenimizin akciğerleri olan Amazon’u ve medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’yı yok edecek barajların ‘temiz’ enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.

Etkinliğin facebook sayfası burada

Etkinliği kaçıracak olanlar, belgeseli Türkçe altyazılı olarak aşağıdan izleyebilirler.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Bisikletli gezginler nasıl beslenmeli?

Hızlı ve sağlıklı bir yolculuk için 3 öneri.

Kapat