Yeşilist TOP 10: 2014’ün en çok okunanları

Sene biterken biz de geriye dönüp okuyucularımızın en sevdiği yazılarımızı inceledik, önümüzdeki yıl için kararlar aldık. İşte 2014’ün en çok okunan Yeşilist yazıları:

10. Etekle bisiklet sümenin püf noktası

12121111221122(1)

Kadınlar, tarzlarından ödün vermeden de bisiklet kullanarak sosyal yaşamlarına devam edebilmek için yaratıcılıklarını konuşturuyor. Gündelik yaşamında bisiklet kullanmak isteyen kadınlar, yalnızca bisiklet kullanımına dair genel sorunlardan muzdarip değil.

Devamı

9. Bulaşık makinesi deterjanınızı kendiniz yapın

345435(2)(1)

Dolaptan çıkarıp sofranıza koyduğunuz tabağa temiz deyip geçmeyin. Defalarca makinede ya da elde yıkadığımız tabaklarımızı her ne kadar durulasak da yapılan araştırmalara göre, kullanılmaya hazır olan her yemek kabında 0,199 – 0,663 mg./lt. aralığında deterjan saptanmış.

Devamı

8. Evde su tasarrufu yapmanın 21 yolu

333333(2)(1)

Son iki gün yağmuru görünce içiniz rahat eder gibi olduysa size kötü haberlerimiz var. Yağan yağmurun baraj doluluk oranlarına hemen hiçbir etkisi olmadı. İstanbul barajlarındaki su, şeker gibi erimeye devam ediyor. Bugün itibariyle şehrin tüm barajlarının toplam doluluk oranı %29,76. İstanbul’da ise günde 2,5 milyon metreküp su tüketilmeye devam ediyor. Şu an barajlarımızda bulunan su miktarı son 10 yılın en kurak yılı olan 2008 ortalamasının bile altında.

Devamı

7. Süpermarketlerin 19 akıl oyunu

34343(1)(1)
Şehrin her yerinde mantar gibi çoğalan alışveriş merkezleri ve süpermarketler, hem çevre hem de sağlık açısından büyük tehdit. Üstüne üstlük hızlı ve aşırı tüketim pompalayan bu dükkânlar bakın aklınız ve seçimlerinizle sizin kontrolünüz dışında nasıl oynuyorlar.

Devamı

6. Protein ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden karşılayın

2(11)(1)

Protein, yiyeceklerin bir bütün olarak kalmasını sağlayan bileşen olduğu için, yenilebilir her şeyde vardır. Protein açısından bakarsak, sadece çiğ sebze ve meyve yiyerek yaşamak çok da sürdürülebilir olmayabilir. Gerekli olduğunda fasulye, fındık ve tohum takviyesiyle vegan bir yaşam sürdürmek mümkün.

Devamı

5. Yemyeşil bir ev için 10 öneri

234234(4)(1)

Gürültülü caddelerin ve ardı arkası kesilmeyen binaların İstanbul’un kırışıklıkları hâline geldiği şu sıralarda dairelerin kel kalmış başlarına azıcık yeşil ekmek zor görünüyor. Buna karşın binalar farklı boyutlarda ve tekniklerle yapılmış bahçelere kavuşma potansiyeline sahip. Örneğin; fasulyeler birkaç gün içinde filizlenirken, avokado tohumlarının meyve veren ağaçlara dönüşmesi uzun yıllar gerektirmektedir.

Devamı

4. Bir diş macunu gerçeği: Florür

87346578326532(1)

Geçtiğimiz günlerde yedi yaşındaki kızımı diş doktoruna götürdüm. Güle oynaya dışarı çıkarken doktor ona renkli bir diş fırçası yanında küçük tüpte altı yaşın üzerinde çocukların kullanabileceği ve içinde florür olan konvensiyonel bir diş macunu hediye etti.

Diş macununu görünce, ister istemez “bu çocuklar ne kadar az florüre maruz kalsa o kadar iyi olmaz mı?” diye sorduğumda, çok standart olarak, “bu kadarcığı bir şey yapmaz” cevabıyla karşılaştım ve bir süredir florür konusuna dair okuyup öğrendiklerimi paylaşmaya karar verdim.

Devamı

3. Bir küvette geçen 30 koca yıl

345345345(1)

“Sizi de bir küvette 30 yıl tutsalar, sinirlenmez misiniz veya akli dengeniz bozulmaz mı?”

2009 yılına kadar Taiji denilince çoğu kişinin aklına bir şey getirmeyen küçük bir Japon kasabası, Koy (The Cove) belgeselinden sonra çevrecilerin ve doğal yaşam aşıklarının, kelimenin tüm anlamı ile, kanlı bir kabusu oldu.

Devamı

2. İstanbul 7 gün 24 saat açık kütüphanesine kavuştu

ataturk-kitapligi-7-gun-24-saat-hizmet-verecek(1)

İstanbul nice araştırmacıya ev sahipliği yapan bir metropol. Arşivleri açısından da oldukça zengin sayılabilecek kütüphanelerine erişimin önemli bir kısıtı var: zaman. Tam zamanlı araştırmacıların dışında, yalnızca gününü değil gecesini bu işe ayıran araştırmacılar için 7 gün 24 saat hizmet verecek bir kütüphane ciddi bir ihtiyaçtı. Sonunda kavuştuk!

Devamı

1. !f’ten manidar tanıtım filmi

5345345

Her yılın en güzel festivallerinden !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali bu yıl 13-23 Şubat’ta İstanbul’da, 27 Şubat-02 Mart’ta ise İzmir ve Ankara’da olacak. Efsane festivalin tanıtım filmi ise bugün izleyici ile buluştu.

Devamı

Gösterdiğiniz ilgi ve sevgi için teşekkür ederiz :)

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Paranın geçmediği 9 paylaşım platformu

Paylaşımımız bol olsun!

Kapat