Gezi Parkı’ndaki ağaçları tanıtan internet sitesi açıldı

Gezi Direnişi’nin beşinci yıl dönümünde, Bağzı Geziciler isimli bir grup tarafından hazırlanan geziparkimiz.net internet sitesi açıldı. Sitede Gezi Parkı’nda bulunan 1.361 ağaca ait fotoğraflar ile boyut ve tür bilgilerini içeren bir envanter bulunuyor. 

Harita üzerinden incelenebilen ağaç bilgilerinin yanında sitede bir de gönüllüler tarafından yazılmış, geziparkimiz.net sitesinin açılma amacını ve hedeflerini anlatan bir mesaj bulunuyor.

Ana sayfada yer alan mesaj şöyle:

“Gezi Parkı, uğruna canlarımızı kaybettiğimiz, her şeye rağmen sahip çıkmayı başardığımız, kentin merkezinde kalan birkaç parktan biri. Hepimizin parkı, içindeki yüzlerce ağacıyla İstanbul’un önemli kentsel mirasları arasında yer alıyor.

“geziparkimiz.net” öncelikle parktaki ağaçlara sahip çıkma projesi. Bir yılı aşkın süredir devam eden envanter çalışmaları kapsamında 1361 ağaç ve çalı çeşitli açılardan fotoğraflandı, cinsleri ve özellikleri belirlendi. Şimdi sahip çıktığımız ağaçlarımızı daha yakından tanıyoruz.

Gezi’nin 5. Yıldönümünde açtığımız sitemizde ağaçlarımızı keşif yolculuğuna Hoşgeldiniz!

Sitemiz hepimizden gelecek katkılarla  gelişmeye devam edecek.”

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Hayat, Kent, Teknoloji, Yeşil alanlar
Bahar alerjinizin akupunktur ile tedavi edilebileceğini biliyor muydunuz?

Modern tıbba göre alerjinin maalesef bir tedavisi yok. Ancak antihistaminik ilaçlar ile semptomlar bastırılabiliyor. Ne yazık ki bu ilaçlar da...

Kapat