Saçlarınız size sağlınız hakkında ne söylüyor?

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Stresten beslenme şekliniz ve hormonlarınıza kadar her şey saç tellerinizin kalın ve parlak mı, yoksa ince ve kırılgan mı olacağına etki ediyor. Göstergelere bakın ve saç buklelerinizin sağlığınız hakkında size anlattıklarına kulak verin.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4872″ img_link_target=”_self” img_size=”300×386″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Çok fazla saç dökülmesi ne anlama geliyor?
Kadınlar günde ortalama 100 tel saç kaybeder. Ama siz saçınızı tararken veya yastığının üzerinde avuç avuç saçınızın döküldüğünü fark ettiyseniz bu hormonal bir dengesizlikten kaynaklanan Polikistik Over Sendromuna (PCOS) yakalandığınızın göstergesi olabilir. PCOS, yumurtalıklarınızın çok fazla androjen veya erkeklik hormonu üretmesine ve saçlarınızın zayıflamasına veya dökülmesine yol açabilir. PCOS’un diğer belirtileri arasında bel kısmında inatçı bir yağlanma, yüzde tüylenme, akne ve düzensiz regl dönemleri de yer almaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4873″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×721″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Her 15 kadından birinde PCOS hastalığı farklı bir seviyede görülür. Ama organik ürünler yiyip günde en az 30 dakika egzersiz yaparak kilo verip hormon dengesini sağlamak ve semptomları aza indirgemek mümkün. Regl döneminizi düzene sokmak için de ilaç kullanabilirsiniz. Ancak, şampuan kullanmadığınız zaman dökülen saç miktarınızın azalacağı tamamen efsane! Kafa deriniz çoktan belli miktarda saçınızın dökülmesine programlanmış durumda. Sizin yapmanız gereken saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkayarak hem kendinizi iyi hissetmek hem de saç derinizin sağlığını korumaktır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4874″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×385″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Esnek saç yapısı ne anlama geliyor?
Eğer saçlarınızda düğümler oluşuyorsa, bu sizde hipotiroid olduğuna işaret ediyor olabilir. Hipotiroid, metabolizmanız yavaş çalıştığı için tiroid bezleriniz yeterince hormon üretememesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Tiroid bezleri, iç salgı sistemini düzenleyen ana bezlerdir, aynı zamanda saçlarınızın nasıl şekilleneceğini de belirler. Hipotiroidin diğer belirtileri arasında açıklanamayan kilo alma, sürekli üşüme hali ve sürekli bir yorgunlukla gelen uyku isteği de bulunmaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4875″ img_link_target=”_self” img_size=”300×308″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Öncelikle doktorunuza görünün. Size hipotiroid ölçüm testi uygulayacaktır. Sonuçlarına göre ilaçla tedaviye başlayabilir. Saçınızın kalınlığını koruyabilmeniz için eğer saçınızı boyuyorsanız parlak renkler kullanmaktan kaçının. Parlak renkler saçta hasara ve kırılma olasılığını yükseltmeye sebep olur.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4876″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×200″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Saçta seyrelmeler ne anlama geliyor?
Saç derinizin önemli bir bölümünde seyrelme başladıysa bu sizde alopecia areata yani saçkıran belirtileri olduğunu gösterir. Bu genetik bir özellik de olabilir. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminiz vücudunuzdaki sağlıklı hücrelere karşı atağa geçer. Saçınızda seyrelme görülen alanlarda yeniden yoğunluk görülebileceği gibi başka alanlarda seyrelmeler de başlayabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4877″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×324″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Öncelikle doktorunuzla birlikte bunun kortizon desteği ile çözülebilecek bir bağışıklık sistemi hastalığı olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Belki de stresli yaşamınızın vücudunuza bir yansımasıdır, bazı insanlarda bu stres deri rahatsızlıklarının görülmesine neden olur. Eğer stresten kaynaklanıyorsa, düşüncelerinizi yoğunlaştırabileceğiniz yoga veya tai chi gibi egzersizlerle anksiyetinizi kontrol altına alarak sorunu çözebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4878″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×351″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Saçlarınızın erken beyazlamaya başlaması ne demektir?
Genetik araştırmalar erken yaşta saçların beyazlamaya başlamasının genellikle bir sağlık probleminden kaynaklanmadığını göstermektedir. Eğer 35 yaşından önce saçlarınız beyazlamaya başladıysa bu durum B12 ve folik asit eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Araştırmalar folik asit, B12 ve güneş ışınlarının derinizin ve saçlarınızın üretmeyi bıraktığı melanini sağlayarak renk pigmentlerini onaran bir etkiye sahip olduklarını kanıtlamıştır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4879″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×281″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Daha fazla B12 alarak, yağsız kırmızı et, kabuklu deniz hayvanları, yumurta, kümes hayvanı ve süt tüketmeniz tavsiye ediliyor. Folik asit için lifli yeşil sebzeler, bezelye ve güçlendirici tahıl tüketin. Beyaz saç tellerini kimyasal madde kullanmadan kapatmak için kına gibi doğal botanik ürünleri tercih edin.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4880″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×200″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Saç derinizdeki ince pullanmalar ne anlama geliyor?
Kepek, ciddi anlamda huzursuz edici olabiliyor – tatil boyunca mini siyah elbisenizle birlikte kullanmak isteyeceğiniz bir aksesuar olmadığı kesin. Farklı birçok ürün kullanmaktan kaynaklanabileceği gibi stres ve anksiyete sonucu da oluşabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4881″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×359″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Omega 3 düzeyinizi artırmak için daha fazla balık tüketmeye çalışın – somon ve sardalya tüketmenizi tavsiye edilir. Kanınızdaki omega 3 seviyesinin artması yalnızca derinize ve saçlarınıza iyi gelmekle kalmıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki daha fazla omega 3 depresyon belirtilerini azaltıyor ve daha pozitif bir bakış sağlıyor. Ölü derilerinizden arınmak için saç maskesi de kullanmanızı tavsiye ederiz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4882″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×344″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Kolay kırılan saç telleri ne anlama geliyor?
Saçlarınız keratin olarak adlandırılan proteinden oluşmaktadır. Besin düzeninizde protein eksikliği saç tellerinizin zayıflamasına neden olur. Et protein deposu olduğu için vejetaryenler daha büyük risk altındadır. Eğer yeterli miktarda protein aldığınızdan eminseniz, kırılmanın nedeni yüksek sıcaklık ya da saç stilinizden kaynaklanıyor olabilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4883″ img_link_large=”yes” img_link_target=”_self” img_size=”300×227″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Ne yapmalı?
Eğer üst deriden kaynaklanan bir zayıflık ve kırılma söz konusu ise saç şekillendiricilerinizin ısısını orta dereceye düşürün. Ayrıca şekillendirme sürecinizi 2 dakikalık aralardan oluşacak şekilde kurgulayın. Saçınızın tamamının görünüşünü değiştirmese de saçlarınızı daha kırılgan hale getirecek kümülatif etkilerden korumuş olursunuz. Ve günden en az 68 gram protein almayı ihmal etmeyin.
Ve bitirmeden önce tüm beslenme tavsiyelerin vegan alternatifleri olduğunu da hatırlatmakta fayda var. B12, protein, Omega 3&6 ve daha fazlasının ‘vegan beslenme tablosu’nda bulabilir, tabloya da buradan ulaşabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Kaynak: redbookmag

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım
‘Et’e bakışınızı değiştirecek 5 kitap

Et üzerine düşünmenizi sağlayacak 5 kitap önerisi.

Kapat