Advertisement

Sıkça Sorulan Sorular

1. Yeşilist’in içeriğine dair nasıl sözümü söylerim?
Yeşilit’te yer alan ya da yer almasını istediğiniz her tür konuya dair görüşlerinizi bize info@yesilist.com adresinden bildirebilirsiniz. Yeşilist ailesine katılarak katkı sunmak istiyorsanız bize ‘Yeşilist Yazarlar’ sekmesinden ulaşabilirsiniz.

2. Yeşilist’te neleri önemsiyorsunuz?
-Bu konuda çalışan küçük ve orta işletmeleri, sivil toplum insiyatiflerini öne çıkartmayı,
-Doğanın ve insanın haklarına saygılı olunmasını,
-Ekonomik kalkınmanın insan ve doğanın geleceğini tehdit etmemesini,
-İyi işler yapanları,
-Yeşil işletmeleri,
-Emeğe saygı duyulmasını,
-Hayvan haklarını oldukça önemsiyoruz.

3. Yeşilist’te kaç kişisiniz?
Yeşilist’te koskoca bir aileyiz. Bizi destekleyen, katkıda bulunan, ofisimize gelen, emeği geçen 40’ı aşkın insanız. Bu koskoca ailenin çekirdeğinde, ise 5 kişiyiz. Bir Ergem, bir Deniz, bir Beste, bir de Aylin var. Bir de tabii IT desteğini esirgemeyen Koray. Yazarlar bölümünü incelerseniz Yeşilist ekibinin içinde çocuğu için endişelenen organik annelerden şehir plancılara, gazeteciden çevre mühendisine, felsefeciden botanik uzmanına kadar farklı disiplin ve altyapılardan gelen ve doğa sevgisi etrafında buluşan minik bir ordu bulabilirsiniz.

4. Yeşilist nereden para kazanır?
Yeşilist gelirini sitede karşılaştığınız reklamlardan, onu destekleyen kurum ve kişilerden, rehbere eklediği küçük işletmelere pazarlama desteği vererek, ayrıca kurumlara verdiği eğitim ve seminerlerden kazanır.

5. Yeşilist sivil toplum kuruluşu mudur?
Değildir. Amacı kar gütmek olmayan, sürdürülebilir bir ekonominin mümkünlüğünü ve bu konuda doğru işler yaptığına inandığı insanları, şirketleri, kurumları destekleyerek onların büyümesine katkıda bulunan bir sosyal şirkettir.

6. Yeşilist’te neler bulabilirim?
Yeşilist’te sürdürülebilir ve çevreyle dost işletmeler, bu konuda çalışan sivil toplum kuruluşları, sivil insiyatifler var. 250’den fazla işletmeye ve onlara dair bilgilere anasayfadaki kategorilerden ulaşabilirsiniz. Yeşilist’te hayvan haklarından, gıdaya, kentsel dönüşümden doğayla dost çocuk yetiştirme konusunda 2000’i aşkın makale var. Hangi konuları işlediğimize gözatmak için anasayfadaki kategoriler rehberlik edecektir.

7. Dünyayı Yeşilist okurları mı kurtaracak?
Yeşilist’te bizlerin bir amacı var; o da herkesin, yaşamında yapacağı küçük bir değişimle aslında ne denli büyük bir değişimin parçası olacağını farketmesini sağlamak. Dünyayı değil kendinizi kurtarmak için yola çıkın. Kendiniz için adım attıkça dünyanın nasıl daha yeşil kalabileceğini yazılarımızda bol bol anlatıyoruz.

8. Yeşilist neden kuruldu?
Yeşilist Ergem’in iklim değişikliği üzerine verdiği seminerlerde birçok kişinin ‘bizim ülkede organik ürünleri bulmak çok zor’, ‘şehirde yaşıyoruz ve elimizin altında ne yapacağımızı gösteren bir rehber yok’ serzenişleri üzerine kuruldu. Ayrıca bu konulara ilgi duyan pek çok insana ‘aman canım dünyayı sen mi kurtaracaksın’ denmesi Ergem’in canına tak etmişti. Aynı zamanda bu işlere gönül vermiş kurum ve kişiler de birşeyler yapmak isteyen insanlara çok uzaktı. İşte Yeşilist bu noktada, tüketiciyle üreticiyi biraraya getirmek, sivil insiyatiflerle şehirde yaşayanlara bir köprü olmak için kuruldu.

9. Yeşilist tam olarak nedir?
Yeşilist bir internet portalından çok daha fazlası. – Yeşilist 101 dosyaları ile her şeyden önce şehirde yaşayanların en küreselinden en yereline kadar, kimi zaman mağduru kimi zaman faili olduğu sorunlara dikkatleri çeker, çözüm önerileri geliştirmelerine yardımcı olur. – Yeşilist her gün yeşile dair, küresel ve yerel verilere dayanan güncel ve orijinal içerik hazırlar. – Yeşilist doğayla dost seçimler yapmak isteyen firma ve kurumlara eğitimler ve seminerler verir. – Yeşilist şehirde yaşayanları, çevreyle dost seçimlerle tanıştırır. Tanıştırmakla kalmaz bu seçimleri kolayca gerçekleştirebilmeleri için ulaşabilecekleri imkanları da gösterir. – Yeşilist, hayatı farklı şekillerde yaşayan 40’a yakın insanın katkılarını biraraya getiren olabildiğince renkli bir portaldir. – Yeşilist, Türkçe ve İngilizce versiyonlarında tamamen ayrı ve özgün içerik üretilen sayılı portallardan biridir.

10. Yeşilist Nedir?
Yeşilist Türkiye’nin ilk kapsamlı yeşil rehberidir. Günlük hayatın koşuşturmacasında çevreyle dost seçimler yapmak isteyenlerin uğradığı sanal bir duraktır. Yeşilist’te yeşil işletmeleri bulabilir, yorumlar yapabilir, etkinlikleri öğrenebilir ve hayatın içinden yeşil haberleri takip edebilirsiniz. Çıkış noktamız; çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşamı seçenler olarak, yeşil olmanın sanıldığından kolay olduğunu ve akıllı seçimlere hiç de uzak olmadığınızı göstermek. Amacımız, ortak deneyimler yaşadıklarımızla bir araya gelmenin yanında yeşil olmak isteyip nereye gideceklerini kestiremeyenlere de elimizden geldiğince rehber olmak. Son sözün tüketiciden gelmesi gerektiğine olan inancımızla Yeşilist’te sizin de sesiniz olsun istedik. Günlük hayatın koşuşturmacasında burada soluklanacağınızı umuyoruz.