Bebek ürünlerindeki 5 tehlikeye dikkat edin

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek giderek zorlaşıyor. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren yalnızca ihtiyaç duyduğu gıdanın niteliği değil, bakımı ve gündelik pratikler için kullanılacak her türlü malzemenin yapısı onun sağlığını doğrudan etkiliyor. Bebeğinizin sağlığını korurken doğa dostu tercihlerde bulunmanızı da sağlayacak 5 üründe dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik.

1. Bebek Biberonu

Plastikten gelen tehlikeleri unutmayın. Plastik hammaddelerinden biri olan BPA biberonlarda bulunan bir numaralı tehlike. Ayrıca fatalat ve toksin içeren maddelerin yer aldığı plastikten yapılan biberonların içine koyduğunuz sıvı sıcaklığı arttıkça, olumsuz etkilerini daha fazla arttıracağını unutmayın. Bu koşullarda cam biberon kullanmanız çocuğunuz için çok faydalı olacaktır.

22(2)

2. Bebek Slingi

Annelerin bebekleriyle temasını arttıran, bebeklerin ana karnındaki duruşlarından ani bir duruş değişikliğine geçmeye zorlamayan ve omurilikleri için de sağlıklı bir tercih olan bebek slingi şimdilerde çok popüler. Bebeğinizi saran tekstil malzemeleri gibi, bebek slinglerinin de yapıldığı materyallerin türü çok önemli.

Bebeğinizle olduğu kadar sizinle de temas ettiğinden ikinizin de güvenliğini tam olarak sağladığından emin olmalısınız. Kimyasal maddeler içermesi durumunda her temasta ikinizin bedeni de olıumsuz etkilenecektir. Bu nedenle kullandığınız bebek slinginin organik ve doğal yollarla üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. İçinde polyester ve nalyon olmamasına da özen gösterin.

3. Battaniye & Çarşaf

Bebeğin en çok vakit geçirdiği uyku zamanında onunla temas ederek etkileyen diğer ürünler de battaniye ve çarşaflar. Ev ürünlerinde kullanılan tekstilin masum olmadığının bilindiği şu günlerde, pamuk sadece kıyafetlerimize değil temas ettiğimiz her şeye karışıyor. Endüstriyel pamuğun solunum yolu zorluğuna neden olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Bebeğinizin cildine temas eden bornoz ve çarşafların organik pamuktan yapıldığına emin olmalısınız.

Boon-Naked-Collapsible-Baby-Bathtub-Blue-Model

4. Şampuan & Temizlik Malzemeleri

Çocuğunuz için ve tabii ki kendiniz için kozmetik ürünleri alışverişi yaparken içeriklerine mutlaka göz atın. Şampuanlar ve diğer bakım ürünleri içerdikleri maddelerden dolayı, solunum yolu ve deri hastalıklarına yol açabiliyor. Sodyum loril sülfat, sodyum loril eter sülfat gibi maddeleri barındırmayan, doğal, organik malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz.

Deriye zarar veren, göz tahrişine yol açan, solunum zorluğuna sebep olan bu ürünleri kendi bedeninizde de bebeğinizin bedeninde uygulamak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Unutmayın, etiket okumak hayat kurtarır.

avon-baby

5. Giyim

Giyimde organik pamuğu tercih etmeniz için sayısız sebep var. İlk sebebi tabii ki endüstriyel kotonun raflara geliş hikayesi ve içerisine yer eden sayısız kimyasal. Unutmayın ki pamuk en fazla işlenilen ve kimyasal/değişime mağruz kalan mahsul. Akıllara gelen ilk maddeler alevlenmeyi geciktiriciler, amonyak, ftalatlar, parafin, formaldehid ve ağır metaller. Tekstilin bu tür zarar verici yanlarından uzak durmak istiyorsanız, organik pamuk ile üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz.

Neyse ki ürünlerin yalnızca kullanılış amacı dışında sağlık koşullarını da kriter alan markalar var. Bebeğinizin ve kendinizin hayatını kolaylaştırırken, yapabileceğiniz alışverişte sağlığa öncelik veren ürünleri gözönünde bulundurmalısınız.

Böyle ürünlere Kapbula mağazalarından ulaşabilirsiniz.

999888666544

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Giyim, Oyuncak, Sağlık
Bebek bezleri hakkında gerçekler

Doğa ile dost gıda, adil gıda gündemimizde kalmayı başarabiliyorken, sıra artık tekstil ve iç giyime gelmeli.

Kapat