Bodrum’a yaz sofrası atölyeleri başlıyor

Bu yaz Bodrum’a yolunuz düştüğünde gastronomik bir geziye, sevgili Pelin Dumanlı’nın kurucu ortağı olduğu Culinary Bodrum’a bir göz atmaya ne dersiniz?

02.07.14 ÇARŞAMBA 19.00-21.00, ATÖLYE ‘BİR YAZ GECESİ SOFRASI’

Adres: Neyzen Tevfik Cad. 1402 sok. No:8Klasiktir, yaz akşamlarımızı güzel balık sofrasında keyiflenerek geçiririz. Ama her ne kadar maksat balık yemekse de, balıktan önce gözümüz mezelere kayar, sonra midemiz doyar, balığın tadını alamadan sofradan kalkarız. Tabuları yıkıyoruz. Balık’la uyumlu, mideleri balıktan önce doyurmayan ama tadı damağınıda kalan 2 meze yapımı, ardından salata yapmanın incelikleri, son olarak da başrolde balık!

06.07.14 PAZAR, 20.00-21.30, CULINARY BODRUM ÖZEL MENUSUYLE İFTAR YEMEĞİ,

Adres: TMT Mevkii, Atatürk cad. No.174, I.Blok, Kumbahçe

Culinary Bodrum ev sahipliğinde düzenlenecek Ramazan Ayı’nın ilk iftar yemeği etkinliğinde şef Pelin Dumanlı’nın özel menüsü sunulacak. Sınırlı sayıdaki kontenjan için yer ayırtılması zorunlu olan etkinlikteki menü sıcak yaz gününde mideyi yormayan, bir o kadar sağlıklı ve şaşırtıcı yemekler içeriyor.

07.07.14 PAZARTESİ, 19.30-21.30, AKTUR’DA DÜNYA MUTFAĞI ATÖLYESİ ‘GÜNEY AMERİKA’,

Adres: Aktur Residences, Mavi Restaurant – Bitez

Bodrum’un en güzel denizi Aktur’daysa, en güzel yemekleri de burada yapılmalı mottosuyla Aktur’da düzenlenecek etkinliğimizin ilki Dünya Mutfaklarından Güney Amerika dokunuşları taşıyor. Katılımcılarla hep birlilkte hazırlanacak tarifler arasında Levrek Ceviche, Salsa Cruda gibi Güney Amerika imzası taşıyan yemekler bulunuyor. Kontenjanımız 15 kişi ile sınırlıdır.

13.07.14 PAZAR, 19.00-21.00, ATÖLYE ‘TEMEL MUTFAK TEKNİKLERİ’,

Adres: Neyzen Tevfik cad.1402.sok. No.8

Temel mutfak teknikleri atölyemiz mutfakta vakit geçirmeyi seven, daha çok şey öğrenmeyi isteyen ve kendilerini bu konuda geliştirmek isteyenler için ideal. Basit tarifler ve pişirme teknikleri, kısa zamanda yemek pişirme ve hazırlama teknikleri bu atölye kapsamında öğrenceklerimiz arasında.

17.07.14 PERŞEMBE, 19.00-21.00, ATÖLYE ‘VEGAN KAFASI’, Adres: Neyzen Tevfik cad.1402.sok. No.8

Vegan mutfak doğru şekilde uygulandığında sağlıklı bir hayat tarzını da beraberinde getiriyor. Yoğun istek üzerine düzenlediğimiz bu atölyemizde sağlıklı beslenme ve başlıca vejetaryen mutfak kültürü notlarını paylaşacağız. Ardından Ege, Anadolu ve Orta Doğu yemek kültürüyle ilgili anekdotlar eşiliğinde Humus, Mücver ve otlu börek yapmayı öğreneceğiz. Atölyenin imza yemeği de daha önce düzenlediğimiz Çiğ Beslenme atölyesinde çok ilgi çeken ‘raw ice cream’ olacak.

20.07.14 PAZAR, 20.00-21.30, CULINARY BODRUM ÖZEL MENUSUYLE İFTAR YEMEĞİ,

Adres: TMT Mevkii, Atatürk cad. No.174, I.Blok, Kumbahçe

Culinary Bodrum ev sahipliğinde düzenlenecek Ramazan Ayı’nın ikinci iftar yemeği etkinliğinde şef Pelin Dumanlı’nın özel menüsü sunulacak. Sınırlı sayıdaki kontenjan için yer ayırtılması zorunlu olan etkinlikteki menü sıcak yaz gününde mideyi yormayan, bir o kadar sağlıklı ve şaşırtıcı yemekler içeriyor.

21.07.14 PAZARTESİ, 19.30-21.30, AKTUR’DA DÜNYA MUTFAĞI ATÖLYESİ ‘ASYA’,

Adres: Aktur Residences, Mavi Restaurant – Bitez

Bodrum’un en güzel denizi Akturdaysa, en güzel yemekleri de burada yapılmalı mottosuyla Aktur’da düzenlenecek etkinliğimizin ikincisinde Asya Mutfağı ve Asya Yemek kültürü işlenecek. Japonya’dan Sushi, Tayland’dan Levrek Çay gibi tarifler eşliğinde keyifli bir atölye size bekliyor. Kontenjanımız 15 kişi ile sınırlıdır.

23.07.14 ÇARŞAMBA, 19.00-21.00, SUSHİ ATÖLYESİ,

Adres: Neyzen Tevfik cad.1402.sok. No.8

Genelde hep dışarıda yenir, ama neden evde de yapılmasın ki? Üstelik sizin elinizden çıkacak, ne yediğinizi, ne koyduğunuzu, nasıl hazırlandığını bilerek… Eşinizi şımartmak, dostlarınızı şaşırtmak, ama her şeyden önce kendiniz ödüllendirmek için sushi yapmaya var mısınız? Haydi hep birlikte mutfağa giriyoruz. Kim bilir belki atölyede bu Uzakdoğu yemek kültürünü Türk mutfağına da harmanlarız Bodrum Stili Sushiler de yaparız belli mi olur?

27.07.14 PAZAR, 20.00-21.30, CULINARY BODRUM ÖZEL MENUSUYLE RAMAZAN JUBILEE,

Adres: TMT Mevkii, Atatürk cad. No.174, I.Blok, Kumbahçe

Culinary Bodrum ev sahipliğinde düzenlenecek Ramazan Ayı’nın son iftar yemeği etkinliğinde şef Pelin Dumanlı’nın özel menüsü sunulacak. Sınırlı sayıdaki kontenjan için yer ayırtılması zorunlu olan etkinlikteki menü sıcak yaz gününde mideyi yormayan, bir o kadar sağlıklı ve şaşırtıcı yemekler ve tatlılar içeriyor..

31.07.14 PERŞEMBE, 19.00-21.00 DONDURMA ATÖLYESİ,

Adres: Neyzen Tevfik cad.1402.sok. No.8

Yazın serinleten yiyeceği dondurmadan harikalar yaratacağız. Öğreneceklerimiz arasında evinizdeki malzemelerden dondurma hazırlamak, kıvamı tutturmak, aklınıza gelmeyen tatları birleştirmek gibi faydalı bilgiler yer alıyor. Bu atölyenin menüsü biraz gizli kalsın istedik ama biraz ipucu vermek gerekirse; Lavantalı ve Fesleğenli dondurma desek yeter sanıyoruz.

Culinary Bodrum hakkında

‘Culinary Bodrum’, gastronomik yürüyüş turları ve atölyeler düzenliyor. Turizm alanında geçmişe dayalı tecrübelerini, gastronomi deneyimlerini ve arkeoloji & sanat tarihi alanında branşlaşmış olmalarının getirdiği altyapılarını CULINARY BODRUM adında birleştirmişler. Çalışmaları, ‘Gastronomik yürüyüş turları’, ‘Atölyeler’ ve ‘CB Catering’ olarak üç ana grupta toplanıyor.

Selen Cambazoğlu Taşbaşı ve Pelin Dumanlı, düzenledikleri mutfak atölye çalışmalarında; Ege mutfak kültürü, Ege’nin kaybolan yemekleri, Akdeniz Mutfağı, Dünya Mutfakları, bıçak kullanma ve kesme teknikleri, çiğ beslenme gibi çeşitli konuları ele alıyorlar.

Eğitimleri şef Pelin Dumanlı veriyor. Dumanlı, gastronomi alanında tatmin edici bir geçmişe sahip. Halen çeşitli yemek kültürü dergilerinde yazılar yazıyor ve sakatat kültürüyle ilgili bir kitabı da basım aşamasında.

Selen Cambazoğlu Taşbaşı, arkeoloji, sanat tarihi, işletmecilik ve turizm deneyimlerini Pelin Dumanlı’nın gastronomi bilgisiyle birleştirmiş.

Culinary Bodrum’un atölyeleri, etkinlik konseptine göre, deniz feneri, tekne, arge mutfağı gibi çeşitli mekanlarda düzenleniyor. Ayrıca bu yaz AKTUR Residences ile de bir işbirlikleri mevcut. Yaz sezonu boyunca Pazartesi günleri Dünya Mutfakları konseptiyle Aktur misafirlerine yönelik atölye çalışmaları bulunuyor.

Rezervasyon ve detaylı bilgi için: culinarybodrum@gmail.com

0533 68 318 68 / 0533 370 38 24

facebook.com/culinarybodrum

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Kent, Yeme İçme
Yeşil Politika Okulu’nun kitabı basıldı

Ağustos'a kadar ücretsiz olan kitabı kaçırmayın.

Kapat