Bombalara Karşı Sofralar’dan Zehirsiz Ev atölyesi

Yaklaşık bir buçuk yıldır İstanbul’da apayrı gıda politikası sürdüren, israfı sofraya getirerek günün akıl almaz tüketimine karşı duran Bombalara Karşı Sofralar bu çarşamba günü yine toplanıyor. Bu hafta, farklı bir atölyeyle kendin yap temizlik / kişisel bakım ürünlerini satın almadan evde hazırlama yöntemlerini katılımcıları ve meraklıları ile paylaşıyor.

Mecbur muyuz reklamlarda önerilen “kepeğe kesin çözüm” markasını kullanmaya? Evde yere dökülse çocuğumuzu anında öldürecek maddeleri yaşam alanımıza sokmaya? Farelere zorla yedirilen macunlarla dişlerimizi beyazlatmaya?

Hayır dedi biri, en sonunda kendi dilimizde de söylendi bu itiraz. zehirsizev.com diye bir sitede toplanmaya başladı basit formüller, öneriler. Çevremizdeki insanlar, temizlik ve bakım ürünlerini yavaş yavaş marketten almak yerine evde kendileri hazırlar oldular ve şimdi bir arkadaşımız bize önce bu ürünleri evde kendin-yap usülüyle hazırlamanın politik arka planını anlatacak, sonra da uygulamaya geçecek.

Atölye öncesi…

Savaşa, yoksulluğa, israfa, doğa ve hayvan sömürüsüne karşı, yenebilir gıda atıklarını kullanarak Tepebaşı’nda 51. soframızı kuruyoruz ve soframıza ortak olmak isteyen herkesi Tepebaşı’na çağırıyoruz.

Pişirme: 16.00 Teneffüs Kafe (Aynalı Çeşme Cad. 16/2 Beyoğlu)
Sofra: 19.00 Aynalı Çeşme Caddesi (Her zamanki yerimiz)
Atölye: 19.45 Teneffüs Kafe (Aynalı Çeşme Cad. 16/2 Beyoğlu)

-Bütün yiyecekleri para kullanmadan, marketteki-manavdaki israfa müdahale ederek topluyoruz. Hep birlikte ücretsiz yiyoruz ve de sofraya hayvan sömürüsünü dahil etmiyoruz. Friganlık oley! :)
-Evinizde bulunan ve kullanmadığınız malzemeleri (bakliyat, baharat vs.) de bekleriz. Sıvı yağ, sarımsak, salça, un her zaman makbule geçer.
-Evde fazla varsa hafif-melamin tabak ve boş yoğurt kabı vs lazım :)
-Ayrıca diğer günlerde siz de kendi yiyeceğinizi köşe başındaki marketin-manavın atmak üzere ayırdıklarından ve yakınlardaki restoran/otellerin mutfaklarında veya masalarında atılmayı bekleyenlerden kotarsanıza? Her gün her öğün sisteme arka kapıdan dalmaca!

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Kendin yap, Kent, Topluluklar
Fransa’nın çatıları yeşilleniyor

Çölün ortasına kent inşaa edilebiliyorsa, kentin ortasında neden bir ormancık yaratılmasın?

Kapat