Sakinleştirici etkisi olan 5 bitki çayı

Yüzyıllardır dünyanın dört bir tarafında kaygı giderici, yatıştırıcı, uyku düzenleyici olarak kullanılan bu çaylar stres ve kaygıyla baş etmede size yardımcı olabilir.

TIKLAYIN: Trajik olaylardan sonra beyninizin iyileşmeye ihtiyacı var, onu dinleyin

1. Kedi otu çayı

BuddhaTeas Valerian Root Tea for Full Nights Sleep

Antik Yunan ve Roma dönemlerinden beri tıbbi reçetelerde adı geçen kedi otu bitkisi, Yunan fizikçi, cerrah ve filozof Galen tarafından uykusuzluktan (insomnia) müzdarip kişilerin tedavisinde kullanılmış. Kedi otu uyku problemlerinin hafifletilmesinin yanında rahatlatıcı ve kaygı giderici etkileri nedeniyle yüzyıllardır kullanılıyor.

2. Melisa çayı

melisa3-e1427875254302

Geleneksel Avusturya tıbbında sindirim sistemi rahatsızlıkları, safra, karaciğer ve sinir sistemi bozukluklarının hafifletilmesinde melisa çayı ya da esansiyel yağı kullanılıyor. Uykusuzluğun giderilmesinde sıkça başvurulan bir bitki olan melisanın, kedi otu ile beraber tüketildiğinde anksiyetenin fiziksel semptomlarını hafiflettiği söyleniyor.

3. Lavanta çayı

c-304-lavender
Birinci Dünya Savaşı esnasında hastanelerde kullanılan lavanta, tarih boyunca rahatlatıcı kokusuyla yatak odalarının sık rastlanan bir parçası olmuş. 2010 yılında yapılan bir araştırma lavantanın kaygı giderici etkiler taşıdığını ve uyku bozukluklarının giderilmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

4. Sibirya ginsengi çayı

siberian-ginseng-aphrodisiac

Çin bitki tıbbında kemoterapi ve radyasyondan kaynaklanan kemik iliği baskılaması tedavisi, Anjina pektoris, hiperkolestrol,iştahsızlık,başağrısı ile nevrasteni ,uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. Antienflamatuvar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

5. Papatya çayı

papatya-hangi-hastaliklara-iyi-gelir_646x340

Kozmetik ürünlerde yumuşatıcı olarak kullanılan papatya, stres ve uykusuzluk tedavisinde alternatif bir çözüm olarak kullanılıyor. Sindirim rahatsızlıklarını hafifletici etkisiyle de bilinen papatya çayının antienflamatuvar özelliği de bulunuyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, Kendin yap, Kent, Şifa, Yeme İçme
Pakistan’daki bu hastane elektrik kesintilerinin önüne güneş enerjisi ile geçiyor

Elektrik kesintilerinden tedavi veremez duruma gelen hastane çözümü güneş enerjisinde buldu

Kapat