Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 İstanbul’un Eminönü ve Kadıköy ilçeleri için planlanan trafik sıkışıklığı fiyatlandırması, aynı zamanda hava kirliliği ve iklim değişikliği ile mücadelede de fayda sağlayabilir. Toplumsal desteğin sağlanması için yararlarının toplumla düzenli paylaşılması ve elde edilen gelirin toplu taşımacılığın iyileştirilmesine aktarılması önem taşıyor.

Kaynak: iklimmasası

#2 Tek kullanımlık plastik poşet yasakları, plastik poşet kullanımını ve buna bağlı çöp ve kirliliği başarıyla azaltıyor.

Kaynak: euronews.green

#3 IEA’nın 2024 raporuna göre, küresel elektrik talebinde gelecek üç yıldaki büyümenin tamamının yenilenebilir enerji ve düşük emisyonlu kaynaklardan karşılanacağı öngörülüyor. Ülkemizde ise termik santralların elektrik üretimindeki payı bir yıl öncesine göre 2 puan artarak yüzde 36,3’ya yükseldi, fosil yakıtların toplam payı yüzde 58’e yaklaştı.

Kaynak: yeşilgazete

#4 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu yıl sanayicilerin kendi tüketimlerine yönelik 7 bin 500 MW’lık yenilenebilir kapasite tahsis edileceğini bildirdi.

Kaynak: temizenerji

#5 Halihazırda iklim krizinin yükünü çeken Avrupalı çiftçiler, çelişkili ve adaletsiz olduğunu söyledikleri politikalara karşı çıkıyor ve gelecek için endişelendiklerini dile getiriyor. Fransa genelinde yollar kapatıldı, gübre ve tarımsal atıklar kamu binalarının önüne atıldı ve saman balyaları fast food restoranlarına yayıldı. Kaynak: euronews.green

#6 Amazon’da geçen yıl yaşanan şiddetli kuraklığın ana nedeninin El Niño değil, insan kaynaklı küresel ısınma. Kuraklık nedeniyle nehirlerin su seviyeleri rekor derecede düştü, yüzlerce nehir topluluğu su ve gıda güvenliği ile karşı karşıya kaldı ve nesli tükenmekte olan düzinelerce yunus öldü.

Kaynak: AP

#7 Çevreci düşünce kuruluşu Sandbag’in yeni raporuna göre çelik piyasası, nihai ürünleri çevresel performanslarına göre farklılaştırmayı başaramadığından, yeşil çelik üretimine yönelik ticari durum belirsizliğini koruyor.

Kaynak: sandbag

#8 HSBC, ilk olarak 2020’de belirlenen ve bankanın fosil yakıtlara verdiği tarihi desteği karşılama konusunda artan baskıya maruz kalmasına neden olan 2050 net sıfır hedefine ulaşmak için bir geçiş planı hazırladı.

BUNU DA OKU:  Uzmanlar uyarıyor: Bu durum devam ederse Paris Anlaşmasının gerçekleşme şansı sadece %5

Kaynak: edie

#9 İspanya’da Ocak ayı sıcaklıkları yaklaşık 30°C’ye yükseldi. İspanya meteoroloji servisi, yılın bu dönemi için anormal derecede yüksek olan sıcaklıkların İspanya’nın birçok bölgesinde hafta sonu boyunca devam edeceğini açıkladı. Meteoroloji servisine göre, en düşük ve en yüksek sıcaklıklar mevsim normallerinin ortalama 5 ila 10 santigrat derece üzerinde seyrediyor.

Kaynak: euronews.

#10 Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezinin (CGEP) Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Birliği verilerine dayandırdığı son analizine göre, Avrupa’da geçen yıl elektrik üretiminde kömür ve doğal gazın payı, temiz üretim kaynaklarının katkısıyla azaldı.

Kaynak: temizenerji

#11 Fraunhofer IEG Araştırma Enstitüsü tarafından Almanya’nın hidrojen tedarik seçenekleri hakkında hazırlanan bir rapor, trenlerin ithal yeşil hidrojenin Almanya genelinde dağıtımı için kapsamlı bir ulaşım ağının sağlanmasında önemli bir rol oynayabileceğini ortaya çıkardı.

Kaynak: Clean Energy Wire

#12 1000 İngiliz üzerinde yapılan bir anket, çoğu İngiliz’in iş iletişimlerinde sıklıkla kullanılan ‘karbon dengeleme’, ‘döngüsel ekonomi’ ve ‘biyoçeşitlilik’ gibi çevresel terimleri anlamadığını ortaya çıkardı. Kaynak: edie

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Haftanın Yeşil Haberleri
Eko-turizm doğa dostu bir seyahat!

Turizm iklim değişikliğinden doğrudan etkilenen sektörlerin başında geliyor. Öte yandan iklim değişikliğine de katkısı da büyük.  Dünya Seyahat ve Turizm

Kapat