Yeşil Posta: ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 2023 yılı, insan kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı ve doğal El Niño hava olayının da desteklediği, tarihteki en sıcak yıl olarak onaylandı. AB’nin iklim servisi, geçen yılın, insanlar büyük miktarlarda fosil yakıt yakmaya başlamadan önceki uzun vadeli ortalamadan yaklaşık 1,48 derece daha sıcak olduğunu söylüyor.

Kaynak: BBC

#2 Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, küresel yenilenebilir enerji kapasitesi 2023’te son 20 yılın en hızlı artışını gösterdi; bu, dünyayı on yılın sonuna kadar önemli bir iklim hedefine ulaşma noktasına yaklaştırabilir.

Kaynak: euronews.green

#3 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2024-2030 yıllarında enerji verimliliği odağında yapı sektörüne 7,7 milyar dolar yatırım yapılacağını bildirdi.

Kaynak: temizenerji

#4 ABD’de yürütülen araştırma sonucunda, yapay zeka (AI) ve gelişmiş hesaplama sistemleri kullanılarak bataryalardaki lityum kullanımını önemli oranda azaltabilecek bir malzeme keşfedildi.

Kaynak: BBC

#5 Dünya Ekonomik Forumu tarafından onaylanan yeni bir rapor, bileşenlerin yeniden kullanılması, malzemelerin geri dönüştürülmesi ve malzeme verimliliğinin artırılmasının inşaat sektöründeki emisyonları %75 azaltarak sektörün net sıfıra geçişinde hayati önem taşıyacağını ortaya koyuyor.

Kaynak: edie

#6 ABD’deki bir tüketici grubu Starbucks’a şirketin kahvesinin etik kaynaklardan elde edildiği iddialarının yanlış ve yanıltıcı olduğunu iddia ederek dava açıyor.

Kaynak: euronews.green

#7 İngiltere hükümeti nükleer enerjiyi daha da genişletmeyi planlıyor. Bakanlar, projenin sektörün son 70 yıldaki en büyük genişlemesi olacağını ve yurt dışı tedarikine olan bağımlılığı azaltacağını söylüyor.

Kaynak: BBC

#8 Grönlandlı Arctic Ice şirketi, başkent Nuuk etrafındaki buzul parçalarından topladığı saf buzları Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihraç etmeye başladı. Özellikle Dubai’deki seçkin kokteyl barlarında bu kutup buzunun tercih edildiği belirtiliyor.

Kaynak: The Guardian

#9 İklim krizi nedeniyle Türkiye’de orta vadede iklim göçü yaşanması bekleniyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Mehmet Kadri Tekin, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere iklim krizinin kırsaldan kente göçü yoğunlaştırdığını söyledi.

BUNU DA OKU:  Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

Kaynak: artıgerçek

#10 Yeni bir çalışma, insan kaynaklı iklim değişikliğinin, en az 31 nehir havzasında kar yığınlarının belirgin şekilde azalması da dahil olmak üzere, Kuzey Yarımküre’deki kar yüzey alanlarını etkilediğini doğruluyor.

Kaynak: The New York Times

#11 İklim değişikliği bebeklerin doğum ağırlıklarını etkileyebilir. Avusturalya’da yer alan Curtin Nüfus Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar hamileliğin belirli zamanlarında düşük ve yüksek biyotermal strese maruz kalmanın, bebeklerin doğumdaki gebelik yaşlarına göre daha küçük veya daha büyük olma riskiyle bağlantılı olduğu ortaya koydu.

Kaynak: ScienceDaily

#12 İngiliz ayakkabı markası Vivobarefoot, dünyanın ilk tamamen gübreleşebilen ve geri dönüştürülebilen 3D baskılı ayakkabılarını geliştirmek amacıyla malzeme bilimi firması Balena ile ortaklık kurdu.

Kaynak: edie

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Haftanın Yeşil Haberleri
2023 dünyanın en sıcak yılı olarak kayıtlara geçti

2023 yılının, insan kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı ve doğal El Niño hava olayıyla desteklenen, kayıtlardaki en sıcak yıl olduğu

Kapat