30 yaşından küçüklerin her yılı bir öncekinden daha sıcak geçti

Eğer gezegenimizin giderek ısındığı hakkında şüpheleriniz varsa, size bir çift lafımız var: 1985 yılının Şubat ayından beridir hiç bir ayın sıcaklığı ortalamanın altına düşmedi.

Bu demek oluyor ki 30 yaşından küçükseniz, hayatınız boyunca tek bir ay bile “daha soğuk” olmadı. Artık yaşadığımız dünya giderek değişmekte, öyle ki birkaç yıla kalmadan aynı yaş aralığı ortalama sıcaklığın üstünde olmayan bir ay görmeyebilir.

Türkiye’de de durum küresel trendi takip ediyor. Meteoroloji Bakanlığı’nın rakamlarına göre 2014 ve 2015 yılının neredeyse her ayı, 1970 ve 2015 yıllarının ortalama aylık sıcaklıkları ile karşılaştırıldığında ortalamanın üstünde.

233245465

Türkiye’de 1970-1978 yıllarının ortalama sıcaklığı 12.7 derece iken, son ölçüm yapılan 2006-2015 yıllarının ortalama sıcaklığı 13.8 dereceye yükselmiş. Aşağıdaki grafikte ise yıllık ortalama sıcaklıkların yavaş ama kararlı bir şekilde yükseldiğini görebiliyorsunuz.

8765434567

İnsanlık fosil yakıtlar ve sera gazları ile gezegeni değiştirdiğinden beridir neredeyse hiç “normal” ve ortalama bir dönem olmadı. Son yıllarda bunu da giderek hissetmekteyiz, 2016 Mayısı ile beraber son 13 aydır arka arkaya ortalama sıcaklıkların üstünde bir dönem yaşadık.

2016 yılının ortalamanın üstünde olacağı artık kesinleşirken, biliminsanları geç kalmadan alarm çanlarını çalmanın vaktinin geldiğini belirtiyor. Dünya İklim Araştırmaları Programı direktörü David Carlson, kutuplarda buzul kayıplarının, normalde en fazla olan Temmuz aylarında bile görülmemiş seviyelere ulaştığını, artık Mayıs hatta Mart aylarında bile buzulların kayıplarıın rekor seviyelere ulaştığını savunuyor. Carlson Süper El-Nino olaylarının etkisinin ağırlıklı olarak hissedildiğini, anormalin artık normalleştiğini belirtiyor.

234567

Sıcaklıkların her yıl giderek daha fazla hissedildiği bir dünya’da “sıcak” kavramının da artık değişebileceğini tahmin etmek zor değil, ama harekete geçmek için geç kalmış değiliz.

Her zaman savunduğumuz gibi çözüm gene insanlığın kendisi. Gönül verdiğimiz, sevdiğimiz sivil toplum kuruluşları ile beraber çalışmamız, sesimizi yetkililere duyurmamız, Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmek için yapabileceğimiz en basit şeylerden biri. Artık değişimin zamanı geldi!

Kaynak: HuffingtonPost, Meteoroloji Bakanlığı

Önceki yazıyı okuyun:
Tekirdağ’da kıyıya vuran deniz yıldızlarının akıbeti belli değil

Tekirdağ'ın Marmara Denizi'ne kıyısı olan Kumbağ mahallesinde yüzlerce ölü deniz yıldızı kıyıya vurdu

Kapat