Çocukların doğayla keyifli zaman geçirebilecekleri 7 aktivite

“Biz hep bağda bahçede büyüdük. Kuzu gördük, keçi gördük. Kedi sevdik, tavuk besledik. Yeni nesil başını tabletten, televizyondan kaldırmıyor.  Kedi görseler kaçıyorlar, ağaç görmüyorlar.”

Bu sözlerin mutlaka ya hepsini, ya da bir kısmını duymuşsunuzdur. Yoksa siz de mi söylediniz? Muhtemelen evet. Her dilde, çocukların doğadan koptuğu, zaten kitap okuma alışkanlıklarının da hiç olmadığı hepsinin tablete televizyona gömüldüğü hikâyesi. Peki çocuklar için neler yaptık da, onlar televizyonlara tabletlere koştular? Bu durum, modern zamanların bir sonucu olsa da biz ebeveynlere düşen çok şey var. Büyük şehirlerde yaşamak, işlerimizi zorlaştırsa da yapılacak pek çok şey var aslında.

TIKLAYIN: Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası Kadıköy’de açılıyor

Çocukların doğayla keyifli zaman geçirebilecekleri 7 aktivite

1. Balkon bahçeciliği

kids-salad-garden-in-a-box

Neredeyse bütün çocuklar, pamukta fasulye filizlendirme deneyini yapıyor. Evde de devam ettirin, balkonunuzda veya pencere önünde yetiştireceğiniz ufak bitkiler hem çocuğunuzun doğayla bağının güçlenmesine yardımcı olacak, hem de balkon bahçeciliğine başlayarak, mutfak ekonomisine mütevazi bir katkı sunabilirsiniz. Nane, fesleğen, biber, yeşil soğan evde yetiştirilebilecek kolay bitkilerden.

2. Ay takvimi

star
Ay takvimini ve aylık doğa periyotlarını beraberce araştırıp gözlemlerde bulunun. Bir tohumu ne zaman ekerse o zaman daha iyi filizleneceğini beraberce öğreneceksiniz.

3. Doğa kavanozu

3307209599_622687a3a0
Evde yediğiniz meyve ve sebzelerin çekirdeklerini biriktirebilecekleri bir doğa kavanozu hazırlayın onlara. Piknikte veya doğa yürüyüşlerinde tohumları toprağa ekin beraberce.

4. Doğa gezileri

maxresdefault
Büyük şehirlerde yaşamak doğayla buluşma anlamında zor olsa da yapabileceğiniz çok şey var. Hafta sonu faaliyetlerinizde ormana yürüyüşe çıkmak, ufak piknikler, botanik gezileri, şehirdeki bitki bahçelerini ziyaret hem keyifli, hem de masrafsız bir aktivite olacak. Belki çocuklara hediye edeceğiniz ufak bir mercek, onları bir orman Sherlock Holmes’u yapabilir, ne dersiniz?

5. Yeşil tatil

444
Kış sömestr ve yaz tatillerinde tatil seçiminizi doğaya yakın, yürüyüş ve keşif yapabileceğiniz şekilde yapmakta fayda var. Bir köyümüz var uzakta da denebilir. Belki ninesiyle keçi otlatmayı, yaylalardan soğuk içmeyi öğrenir, ne dersiniz?

6. Bitki yetiştiriciliği

lydia-watering-3
Odalarında birer çiçek bulundurmalı mesela, sulamasını ve bakımını yapmalı ne dersiniz? Bahar gelmeden, bir sümbül soğanını toprakla buluşturabilir ve büyümesini izleyebilirsiniz.

7. Yeşil bir okul

ekolojik-yuva-kadikoy-05
Dünya üzerinde pek çok örneği bulunan, bahçeli okullardan talep edebilirsiniz. Bahçe dediysek, elbette her okulda bahçe var. Bu dediğimiz biraz, çocukların kendi ekip biçebilecekleri şekilde. Hem doğayla iç içe olacaklar, hem de okullarda öğrendikleri doğa bilimlerinin pratik aşamalarını görecekler. Şu an ülkemizde de gündemde olan bir mevzu, özel veya devlet kurumu fark etmez, bu talep oldukça masrafsız ve uzun vadede bakıldığında çok kıymetli bir talep. Unutmayın talebe göredir her şey!

 

 

 

 

 

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan’daki ağaçların 105 yaşındaki annesi Thimmakka

Hulikal'de bulunan 300 ağacı fidanlardan dev ağaçlara yetiştiren Thimmakka'nın hikayesi...

Kapat