DiCaprio’nun Oscar konuşmasına iklim değişikliği damgasını vurdu

Internet’de milyonlarca görsel yaratıldı, hatta bir bilgisayar oyununa bile konu oldu, ama en sonunda DiCaprio’nun 20 yıllık aktörlük macerası dün akşam Oscar ile taçlandı.

41 yaşındaki Leonardo DiCaprio, Titanik, Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can), Köstebek (The Departed) ve Para Avcısı (Wolf of Wall Street) gibi Hollywood’un en büyük filmlerinde rol aldı.Dün akşam Oscar’ı ona getiren rol ise, Diriliş (The Revenant) filmin’deki Hugh Glass karakteri oldu.

7 ay boyunca sıfırın altında sıcaklıklarda çekilen Diriliş filmi, Amerikalı gezgin Hugh Glass’ın, yabanda ölüme bırakılmasında sonra yaşama geri dönmek için doğa ile olan mücadelesini anlatıyor. Film aynı zamanda doğal ışık ve setlerde çekildiği için oldukça ilgi topladı ve En İyi Yönetmen ve En İyi Sinematografi Oscar’larını da eve götürdü.

Di Caprio, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kabul ederken yaptığı konuşmasında, Diriliş filminin çekimleri için yapım şirketinin Kanada’daki aşırı sıcaklar yüzünden sadece kar bulmak için Dünya’nın en güney noktalarından birini seçtiğinden bahsetti.

2134253647576

DiCaprio’nun konuşmasının önemli bir kısmında da iklim değişiklinin yarattığı sorunlara değindi. Aşağıda iklim değişikliği ile yaptığı konuşmanın tamamını bulabilirsiniz:

“Ve son olarak şunu söylemek istiyorum: Dirilişi yapmak bir adamın doğal yaşam ile olan ilişkisini anlatmaktı; bizim hepimizin 2015 yılında kayıt atına alınmış en sıcak yılı hissettiğimiz bir doğa. Yapım şirketimiz sadece kar bulmak uğruna, bu gezegenin en güney köşelerinden birine gitmek zorunda kaldı.

İklim Değişikliği bir gerçektir ve şu anda da süregelmekte. Bu, yaşayan tüm canlıların karşılaştığı ve değinilmesi gereken en acil tehditdir. İklim değişikliğine karşı çözümleri artık ağırdan almayı bırakmalı ve beraber çalışmalıyız.

Doğayı kirleten büyük şirketleri değil, bundan en çok etkilenecek, temel sosyal haklardan mahrum milyarlarca insanın sesi olan, tüm dünyaya yayılmış liderleri desteklememiz lazım; çocuklarımızın çocukları ve sesleri açgözlülük politikları tarafından bastırılmış insanlar için…

Bu muhteşem ödül için size çok teşekkür ediyorum. Bu gezegeni sadece bize aitmiş gibi görmeyelim. Ben bu geceyi öyle görmüyorum.”

Leonardo DiCaprio, yaban hayat ve okyanusları korumak adına ve yerli halkların haklarını savunmak için 1998 yılında kurduğu Leonardo DiCaprio Vakfı ile beraber uzun yıllardır etkili projelere milyonlarca dolar destek vermekte. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olan DiCaprio, New York’taki apartmanını da bir “eko-ev”’e dönüştürmüştü.

Opening Ceremony of the Climate Summit 2014
Opening Ceremony of the Climate Summit 2014

Geçen yıl ise insanların evlerinde sürdürülebilir yaşamı destekleyen teknonolojilerin yayılmasını desteklemek için Powerhive adlı şirketin yönetim kurulunda yer almıştı. 2018 yılında açılması beklenen “Yeniden Canlandırma Adası” projesi ile, DiCaprio daha önceden aşırı ağaç kesimi yüzünden ormanlarını, aşırı avlanma yüzünden balıklarını kaybetmiş Blackadore Caye adasını, gelecek eko-turistler ile yeniden canlandırmayı hedefliyor.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarla köpekler kitap okuma günlerinde buluşuyor

bugünlerde duyduğumuz en güzel sosyal projelerden biri

Kapat