Finlandiya’nın en iyi okullara sahip olmasının arkasında yatan gerçek: Mutluluğun Sesi

“Amerika’da yaptığımızın tam tersini yapan ve en etkili okullara sahip olan Finlandiya’dan öğrenecek çok şeyimiz var”. Harvard’da eğitim profesorü olarak görev alan Howard Gardner’ın Amerikalılara tavsiyesi bu olmuş.

23425364

Finlandiya Üniversitesi’nde medya ve eğitim üzerine eğitim veren Amerikalı William Doyle, Gardner’ın bu tavsiyesini tüm kalbi ile benimsemese de, 7 yaşındaki oğlunu, Avrupa Briliği’nın Rusya ile en doğudaki sınırı Finlandiya’nın Joensuu şehrindeki ilkokula kayıt yaptırmak zorunda kalmış.

5 ay boyunca, Doyle ve ailesi stressiz ve şaşırtıcı derecede iyi bir okul sistemi ile karşılaşınca Gardner’ın dediklerine hak vermeye başlamışlar. Batı’daki en yüksek test puanlarını alan, küresel anlamda da bir çok kez en iyi okul istemi seçilen ve dünyanın en yüksek okur yazar nüfusu olan Finlandiya’dan bunu beklemememek biraz şaşırtıcı olurdu.

Finlandiya’da 7 yaşından küçük hiç bir çocuk akademik bir eğitim almıyor. O zamana kadar günlük bakım evleri, çocuklara oyun, şarkı ve birebir iletişim ile eğitim sağlıyor. Çoğu çocuüun en genci bile okula yürüyerek veya bisiklet ile gidiyor. Okul satleri kısa ve ödevler genellikle hafif zorlukta.

1243243554123

Her gün, her saat içerisinde 15 dakikalık tenefüsü olan çocukların her okulun yanında kesinlikle bulunan parklarda geçirmesi teşvik ediliyor. Temiz hava, doğa, düzenli fiziksel etkinlik eğitimin bir parçası sayılıyor. Hava her ne kadar soğuk olsa da, çocuklara eski bir Fin özdeyişi hatırlatılıyori: “Kötü hava diye bir şey yoktur, sadece yetersiz kıyafet vardır.”

Finlandiya düşük kalite kitlesel standart test sistemi için para veya zaman harcamıyor. Bunun yerine çocuklar her gün en gelişmiş kişisel eğitim aygıtı öğretmenler tarafından direkt gözlem ve diyolog ile test ediliyor.

Sınıflarda çocukların eğlenmesine, gülmesine ve hatta hayallere dalmasına izin veriliyor. Finliler kültürel yapısını her gün tekrar ederek uyguluyor: “Bırakın çocuklar çocuk olsun. Çocukların işi oyun oynamaktır ve en iyi bu şekilde öğrenir”.

Tipik bir sınıfın duygusal iklimi sıcak, güvenli, saygılı ve yüksek derecede destekleyici. Daha önceden başkası tarafından yazılmış ders kalıpları yok, neredeyse askeri bir eğitime benzeyen tek sırada uygun adım yürümek gibi kurallar hiç yok. Finlandiya’da çalışan Çinli bir öğretmen; Çin’de okulların askeriye hissi verdiğini, Finlandiya’da ise çocukların bir ailenin parçası gibi hissetiğini belirtiyor.

SONY DSC

Finlandiya’da doktorlar ve öğretmenler en güvenilir ve takdir edilen meslekler, çünkü ikisi de en azından bir özel konuda yüksek lisans derecesi ve uygulamalı araştırma istiyor.

Finli bir çocuk eğitim profesörü, görevlerinin çocukları politikacılardan korumak olduğunu, iş adamlarını eğitim binalarından uzaklaştırmak gibi bir etik yapılarının olduğunu belirtiyor. Her Finli bir okulu ziyaret etmekte serbest, ama iş okulun yapısına geldiğinde en yetkili kişi ne politikacılar, ne bürokratlar ne de teknoloji dağıtım şirketleri. En yüksek yetki her zaman eğitimcilerde.

Finlandiya yetkili, saygı duyulan ve yüksek derecede uzmanlaşmış ulusal eğitim sistemini tam anlamı ile vatandaşlarına sunabiliyor. Bunu birebir ve kişiselleştirişmiş eğitim veren öğretmenler, az sayıda öğrenci sayısı bulunan sınıflarda, boşuna harcanmış zaman ve para olmadan tasarlanmış seviye testleri ile başarıyor. Eğitimciler tarafından günlük değerlendirmeler, güvenli, paylaşımcı, sıcak ve çocuklara saygılı bir ortam yaratıyor.

O yüzden William Doyle evinin dışındaki sesleri duyup dışarıda daha soğumaya başlamamış havanın keyfini çıkaran öğrencileri görüp incelemeye gittiğinde, çocukların başındaki eğitmen mutlu bir şekilde şunu diyebiliyor:

“Bu sesi duyuyor musun? İşte bu mutluluğun sesi”

3425364

Kaynak: Los Angeles Times

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Kuzey Ormanları için dayanışma vakti

Kuzey Ormanları için, savunmamız için, 6 Nisan akşamı Beyoğlu COOP'ta hep birlikte olacağız. Daha yeni başlıyor mücadelemiz; Muktedirlerin doymak bilmeyen...

Kapat