Çocuklar açık havada hapishane mahkumlarından daha az zaman geçiriyor

Dünya üzerindeki hemen her hapishanede günlük açık havaya çıkma izni günde en az bir saat olarak belirlenmiş durumda ama dünyadaki her iki çocuktan biri açık havada günde 1 saatten az zaman geçiriyor.

432423423432432

10 ülkeden 5-12 yaşları arasında çocuğu olan 12.000 ebeveynin katıldığı bir araştırma çocukların üçte birinin açık havada geçirdiği zamanın günde 30 dakikadan az olduğunu ortaya koydu. Bu araştırma hepimizin bildiği ve dile getirdiği bir olgunun bilimsel yansıması aslında.

Çocuklar artık evde daha fazla zaman geçiriyor, televizyon ve bilgisayar ekranlarının karşısında saatler harcıyor ve sanal hayatlar içerisine giderek daha da hapsoluyorlar. Toprakla haşır neşir olmak, sokakta vakit geçirmek ve hayalgüçlerini kullanmak çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri için hayati önem taşıyor.

Çocuklarınızın açık havada, sokakta, parkta, bahçede yeterince zaman geçirdiklerinden emin olun. Mutlu çocuk yetiştirmenin 8 yolu yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Kaynak: Treehugger

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Sağlık
Yaşanan olayları çocuklara nasıl anlatırız?

Çocuklarımıza nefret etmeyi ve korkmayı öğretmeden hem doğruyu anlatıp, hem onları nasıl koruyacağız, çocuk psikiyatristi Dr. Yankı Yazgan cevaplıyor.

Kapat